Najpierw inflacja, teraz stopy procentowe. Tak zakończył się burzliwy dzień w USA

Po czerwcowym posiedzeniu Federalnego Komitetu ds. Otwartego Rynku (FOMC) stopy procentowe w USA pozostają na najwyższym od 23 lat poziomie. To siódma tego typu decyzja z rzędu. Interpretując ruch amerykańskich władz monetarnych można dojść do wniosku, że inflacja w największej gospodarce świata nadal nie powiedziała ostatniego słowa.

W czerwcu, podobnie jak na każdym posiedzeniu od lipca 2023 r., FOMC zdecydował się nie zmieniać poziomu stóp procentowych. Te nadal mieszczą się w przedziale 5,25 a 5,50 proc., czyli najwyższym od 23 lat. Takiej też decyzji oczekiwał konsensus rynkowy.

Inflacja w USA nie odpuszcza. A to nie daje przestrzeni do obniżki stóp procentowych

Koszt pieniądza w USA jest utrzymywany przez tamtejsze władze monetarne, ponieważ inflacja w tym kraju nie została sprowadzona do celu banku centralnego. Przypomnijmy, że System Rezerwy Federalnej swoimi działaniami ma sprowadzić dynamikę wzrostu cen konsumentów do poziomu 2 proc., bez możliwości odchyleń. 

A taka sztuka, pomimo znaczącego zaciśnięcia polityki pieniężnej, jeszcze się nie udała. Z ostatnich danych wynika, że inflacja w Stanach Zjednoczonych wyniosła w maju 3,3 proc. w relacji rocznej. Jest to odczyt i tak niższy od kwietniowego - wówczas 3,4 proc. - jednak to nadal za mało, aby skłonić FOMC do obniżek stóp procentowych. 

Reklama

Jeszcze przed ogłoszeniem czerwcowej decyzji amerykańscy ekonomiści w rozmowie z CNN wskazali, że inflacja hamująca wolniej, niż by chciał tego Fed, wpłynie najprawdopodobniej na mniejszą liczbę obniżek stóp proc. w tym roku, niż zakładano to jeszcze przed kilkoma miesiącami. Inwestorzy z Wall Street obstawiają, że pierwsze cięcia zostaną przeprowadzone najwcześniej we wrześniu.

Jednak podwyższona inflacja to niejedyny powód, który utrzymuje FOMC w blokach startowych przed obniżkami stóp. Największa gospodarka świata bowiem nie zdradza oznak spowolnienia, pomimo wysokiego kosztu pieniądza. Z ostatnich danych wynika, że w I kw. 2024 r. PKB USA rósł w tempie 1,3 proc. w relacji rocznej. W dobrej sytuacji znajdują się konsumenci, których wydatki nie maleją, ale także pracownicy. Rynek pracy w Stanach Zjednoczonych pozostaje mocny, co widać po danych o stopie bezrobocia - po nieznacznych wzrostach w ostatnich miesiącach - odczyt w maju wyniósł 4 proc. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Fed | FOMC | USA | stopy procentowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »