Największe na kontynencie złoża "białego złota". UE finalizują umowę o wydobyciu litu
Dobiegają końca negocjacje Brukseli z Serbią w sprawie wydobycia litu z - uważanych za największe w Europie - złóż w dolinie Jadar. Lit jest strategicznym surowcem wykorzystywanym m.in. w produkcji akumulatorów, jednak jego zastosowania są szersze - używany jest np. do produkcji wytrzymałych stopów metali dla lotnictwa.
Negocjacje pomiędzy Serbią i Unią Europejską w sprawie wydobycia litu z doliny Jadar na zachodzie kraju dobiegają końca - poinformował dziennik "Danas", powołując się na wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Marosza Szefczovicza.
Przedstawiciel KE zaznaczył, że na drodze do zawarcia porozumienia stoją "ostatnie przeszkody prawne". Dziennik przypomniał, że Szefczovicz spotkał się we wrześniu ubiegłego roku z prezydentem Serbii Aleksandarem Vucziciem. Po rozmowach serbski przywódca przyznał, że w ich trakcie omówiono "wiele znaczących inwestycji i wspólnych projektów".
Media oceniły, że spotkanie było dowodem na chęć "połączenia sił Brukseli i Belgradu w sprawie eksploatacji serbskich złóż litu", a "jedyną przeszkodą jest wymóg rozwiązania problemów dotyczących środowiska i sprzeciwu serbskiego społeczeństwa wobec wydobycia metalu".
Lit i jego związki są m.in. wykorzystywane do produkcji szkła i ceramiki żaroodpornej, wytrzymałych stopów używanych w lotnictwie, ogniw litowych i akumulatorów litowo-jonowych.
Geolodzy oceniają, że w dolinie Jadar mogą znajdować się największe w Europie zasoby surowca. Badacze z Economist Intelligence Unit zauważyli, że "wydobycie litu mogłoby być dla Serbii niesłychanie dochodowe".
W kraju znajduje się 1,3 proc. znanych na świecie zasobów metalu. Szacunkowa wartość serbskiego litu to 4 mld euro, a jego wydobycie w ciągu dziesięciu lat mogłoby zapewnić setki miejsc pracy i stały strumień dochodów dla rządu" - podkreślili analitycy.
Ziemskie zasoby litu, który nie występuje w przyrodzie w czystej postaci (często można go znaleźć w wyschłych solankach), obliczane są na 14 mln ton. Największą ich część (aż 58 proc.) posiada Chile. Wśród potencjalnych dostawców litu liczą się także Australia i Argentyna, które dysponują - odpowiednio - 19 i 14 proc. jego globalnych rezerw.
Lit jest jednym z najważniejszych pierwiastków w trwającej transformacji energetycznej transportu (produkcja baterii). W styczniu br. poinformowano o odkryciu wielkich złóż litu w Tajlandii (trzecie pod względem zasobności złoża litu na świecie). Także we francuskim Allier powstaje pierwsza we Francji i jedna z największych w Europie kopalni litu. Potęgą w wydobyciu litu pozostaje Australia i oczywiście Chiny.
***