Największe na kontynencie złoża "białego złota". UE finalizują umowę o wydobyciu litu

Dobiegają końca negocjacje Brukseli z Serbią w sprawie wydobycia litu z - uważanych za największe w Europie - złóż w dolinie Jadar. Lit jest strategicznym surowcem wykorzystywanym m.in. w produkcji akumulatorów, jednak jego zastosowania są szersze - używany jest np. do produkcji wytrzymałych stopów metali dla lotnictwa.

Negocjacje pomiędzy Serbią i Unią Europejską w sprawie wydobycia litu z doliny Jadar na zachodzie kraju dobiegają końca - poinformował dziennik "Danas", powołując się na wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Marosza Szefczovicza.

Kopalnia litu w Serbii - pozostały jeszcze "ostatnie przeszkody prawne"

Przedstawiciel KE zaznaczył, że na drodze do zawarcia porozumienia stoją "ostatnie przeszkody prawne". Dziennik przypomniał, że Szefczovicz spotkał się we wrześniu ubiegłego roku z prezydentem Serbii Aleksandarem Vucziciem. Po rozmowach serbski przywódca przyznał, że w ich trakcie omówiono "wiele znaczących inwestycji i wspólnych projektów".

Media oceniły, że spotkanie było dowodem na chęć "połączenia sił Brukseli i Belgradu w sprawie eksploatacji serbskich złóż litu", a "jedyną przeszkodą jest wymóg rozwiązania problemów dotyczących środowiska i sprzeciwu serbskiego społeczeństwa wobec wydobycia metalu".

Reklama

Lit i jego związki są m.in. wykorzystywane do produkcji szkła i ceramiki żaroodpornej, wytrzymałych stopów używanych w lotnictwie, ogniw litowych i akumulatorów litowo-jonowych.

Serbia mogłaby nieźle zarobić na wydobyciu litu

Geolodzy oceniają, że w dolinie Jadar mogą znajdować się największe w Europie zasoby surowca. Badacze z Economist Intelligence Unit zauważyli, że "wydobycie litu mogłoby być dla Serbii niesłychanie dochodowe".

W kraju znajduje się 1,3 proc. znanych na świecie zasobów metalu. Szacunkowa wartość serbskiego litu to 4 mld euro, a jego wydobycie w ciągu dziesięciu lat mogłoby zapewnić setki miejsc pracy i stały strumień dochodów dla rządu" - podkreślili analitycy.

Lit jest surowcem przyszłości - decydującym w transformacji energetycznej

Ziemskie zasoby litu, który nie występuje w przyrodzie w czystej postaci (często można go znaleźć w wyschłych solankach), obliczane są na 14 mln ton. Największą ich część (aż 58 proc.) posiada Chile. Wśród potencjalnych dostawców litu liczą się także Australia i Argentyna, które dysponują - odpowiednio - 19 i 14 proc. jego globalnych rezerw.

Lit jest jednym z najważniejszych pierwiastków w trwającej transformacji energetycznej transportu (produkcja baterii). W styczniu br. poinformowano o odkryciu wielkich złóż litu w Tajlandii (trzecie pod względem zasobności złoża litu na świecie). Także we francuskim Allier powstaje pierwsza we Francji i jedna z największych w Europie kopalni litu. Potęgą w wydobyciu litu pozostaje Australia i oczywiście Chiny.

***

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: lit | baterie litowo-jonowe | Serbia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »