Największe pływające lotnisko świata

To nie pierwszy futurystyczny pomysł na budowę lotniska dla Londynu, ale pierwszy, który stawia nowe lotnisko w tak oryginalnej lokalizacji. "London Britannia Airport" zakłada bowiem zbudowanie czterech ruchomych platform przymocowanych do dna rzeki i połączonych z systemem podwodnych tuneli kolejowych, które zawiozą pasażerów do centrum Londynu i innych europejskich stolic.

Budowa miałaby pochłonąć 80 miliardów dolarów. Za projekt odpowiedzialni są architekci z firmy Gensler. Lotnisko miałoby posiadać cztery pasy startowe, każdy o długości pięciu kilometrów, z możliwością rozbudowy do sześciu. Fakt, że znajdą się na wodzie, zminimalizuje hałas samolotów i zmniejszy zanieczyszczenie powietrza w stolicy.

Według architektów nie trzeba będzie również burzyć budynków, by znaleźć nowe tereny na tak duże lotnisko. Wokół terminala zlokalizowane miałyby być trzy parkingi. Ma to być największe pływające lotnisko świata, przystosowane do obsługi około 150 milionów pasażerów rocznie.

Reklama

Projekt miałby być również alternatywą dla lotniska Heathrow, które nie może być rozbudowywane ze względu na protesty mieszkańców i organizacji ekologicznych. Na lotnisku Heathow obsługiwanych jest więcej międzynarodowych pasażerów niż na jakimkolwiek innym lotnisku na świecie. Jest to również najbardziej ruchliwy port lotniczy w Unii Europejskiej pod względem ruchu pasażerskiego i trzeci co do wielkości w Europie port pod względem natężenia ruchu.

Jak twierdzi prezes Wirgin Atlantic, Steve Ridgway, dalsze ograniczanie pojemności londyńskiego hubu może przynieść Wielkiej Brytanii do 2021 roku roczne straty w wysokości 8,5 mld funtów, zmniejszyć zatrudnienie o 150 tys. miejsc oraz zwiększyć przewagę konkurencyjną lotnisk w Europie kontynentalnej.

Firma Gensler złożyła projekt nowego lotniska do brytyjskiego rządu. Tworzenie struktury pływającego lotniska dla Wielkiej Brytanii to coś, o czym architekci marzyli od lat. Jeśli plan zostanie zatwierdzony przez rząd, będzie to z pewnością jedna z najbardziej przyszłościowych i nowoczesnych konstrukcji na świecie. Sądząc jednak po astronomicznych kosztach budowy nowego portu lotniczego, realizacja projektu jest mało prawdopodobna.

źródło: dvice.com

Rynek Infrastruktury
Dowiedz się więcej na temat: nowe lotnisko | świata | lotnisko | Londyn
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »