Największe zapasy w historii. Magazyny gazu są pełne

Europa z największą starannością przygotowuje się do grzewczego sezonu - jeszcze nigdy we wrześniu średnie zapełnienie magazynów gazu w krajach UE nie było tak duże. Wygląda na to, że zbiorniki są wypełnione niemal w 95 proc., a do zimy zostało sporo czasu.

Ubiegły (2022) rok był szczególny dla europejskich odbiorców błękitnego paliwa. W efekcie wojny w Ukrainie, dotychczas wykorzystywane ogromne wolumeny rosyjskiego surowca przestały być dostępne. Europa (w tym Polska) zaczęła się przestawiać na gaz dostarczany z innych kierunków (przede wszystkim LNG dostarczany drogą morską).

Na przekór rosyjskiej propagandzie, Europa nie "zamarzła" i zapobiegawczo gromadzi jak największe zapasy gazu

Ceny gazu po rozpoczęciu agresji Rosji na Ukrainę poszybowały do góry, a rosyjscy propagandyści straszyli "zamarzaniem" europejskich miast. Zima 2022/2023 minęła jednak spokojnie - zapasy gazu były wystarczające, a pogoda sprzyjała. Dodatkowo, rosnące ceny gazu wymusiły na gospodarstwach domowych i  odbiorcach przemysłowych spore oszczędności w zużyciu błękitnego paliwa.

Reklama

W dniu ataku Rosji na Ukrainę, 24 lutego 2022 r., notowania gazu w holenderskim hubie TTF przekraczały 128 euro za MWh. W szczytowym momencie, w sierpniu 2022 r., ceny gazu sięgały 350 euro za MWh.

W czwartek rano gaz ziemny na TTF w kontraktach na październik kosztował 35,99 euro za MWh, a w kontraktach na listopad 41,9 euro za MWh.

Europejskie magazyny gazu niemal pełne. UE będzie dobrze przygotowana do tegorocznej zimy?

Jak wynika z wrześniowych danych publikowanych przez Gas Infrastructure Europe, poziom zapełnienia magazynów w krajach UE jest tak duży, że w wielu przypadkach zatłaczanie było przerywane już pod koniec sierpnia.

Europejskie magazyny gazu są zapełnione niemal w 95 proc. - informuje GIE. Dane pochodzą z 19 września i nie pozostawiają wątpliwości - Europa nauczona ubiegłorocznym doświadczeniem gromadzi zapasy surowca, aby nie dać się zaskoczyć ewentualnym brakom w zaopatrzeniu czy rosnącym jesiennym cenom.

Warto się przyjrzeć niemieckim magazynom gazu (największym w UE), które w środę 19 września były zapełnione na poziomie 94,56 proc. Jeszcze lepiej wygląda stan napełnienia zasobnych włoskich magazynów gazu (95,06 proc.). Polskie magazyny gazu, według danych GIE, są zapełnione niemal w 98 proc.!

Całkiem nieźle zabezpieczeni są również Holendrzy (zapełnienie magazynów przekraczające 95 proc.) i Czesi (również powyżej 95 proc. zapełnienia). Interesująco wyglądają dane dotyczące Portugalii i Hiszpanii. Według GIE, magazyny gazowe tych krajów wypełnione są w 100 proc., jednak trzeba pamiętać, że np. pojemność portugalskich zbiorników nie jest szczególnie duża (na tle wielu innych krajów UE).

Polska utrzymuje możliwie największe zapasy gazu

Z danych udostępnionych przez Gas Storage Poland (spółka celowa zarządzająca magazynami gazu) wynika, że stan napełnienia instalacji magazynujących gaz na 20 września wynosił 98 proc. Zatłaczanie w polskich magazynach wciąż jest kontynuowane - ilość gazu zatłoczonego na 20 września była wyraźnie wyższa niż gazu odebranego.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: gaz | rosyjski gaz | magazyny gazu | LNG | zapasy gazu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »