Reklama

Należy dokładniej spojrzeć na instrumenty polityki fiskalnej w odp. na spowolnienie - Skiba, MF

- Należy dokładniej spojrzeć na instrumenty z zakresu polityki fiskalnej w odpowiedzi na spowolnienie gospodarcze - ocenił wiceminister finansów Leszek Skiba. Dodał, że zaproponowany przez rząd pakiet fiskalny wpisuje się w globalną dyskusję na ten temat. Największe zagrożenie dla polskiej gospodarki to słabe wyniki niemieckich sąsiadów.

- Patrząc na ostatnie decyzje EBC widać, że jest świadomość, że jesteśmy w warunkach spowolnienia (gospodarczego - PAP) i pojawiają się próby zastosowania rozwiązań z zakresu polityki monetarnej. Wśród ekspertów pojawia się jednak wątek, że skoro polityka pieniężna w wielu krajach jest na granicy aktywności, tj. stopy są tak nisko, nadzwyczajne działania mają już taką skalę, że mamy już pewien limit tego, co może zrobić polityka pieniężna w ramach spowolnienia - powiedział Skiba podczas posiedzenia komisji sejmowej.

- W związku z tym pojawia się przeświadczenie, że skoro polityka pieniężna ma swoje ograniczenia, to trzeba zastosować poluzowanie fiskalne jako mechanizm, który będzie odpowiedzią na spowolnienie. To jest też kontekst Polski, jest pewna diagnoza, że należy dokładniej spojrzeć na instrumenty z zakresu polityki fiskalnej jako reakcja na spowolnienie - dodał.

Reklama

Skiba ocenił, że zapowiedziany w ostatnim czasie przez rząd pakiet fiskalny wpisuje się w globalną dyskusję na temat stosowania narzędzi z zakresu polityki fiskalnej w odpowiedzi na spowolnienie gospodarcze.

- W Polsce to zapowiedziany przez premiera pakiet fiskalny, tzw. piątka. Wpisuje się to w globalną dyskusję zastosowania mechanizmów poluzowania fiskalnego, ale w ramach bezpiecznej przestrzeni fiskalnej, tak, żeby w odpowiedni sposób zareagować. W Polsce ta dyskusja być może jest dosyć gorąca, bo pojawia się w warunkach dobrej koniunktury, w warunkach dyskusji o zasadach polityki fiskalnej, ale możemy się założyć, że jeśli słabe notowania z sąsiednich gospodarek będą się pojawiać, nastąpi tam spowolnienie a nawet recesja, to działania związane z luzowaniem fiskalnym będą naturalne i Polska będzie wymieniana jako pionier - powiedział.

- Z punktu widzenia MF, propozycje podatkowe, które zostały przedstawione, pozwolą na to, żeby rynek pracy lepiej reagował na spowolnienie gospodarcze - dodał.

- - - - - -

Skiba: Największe zagrożenie dla polskiej gospodarki to słabe wyniki niemieckich sąsiadów

- Największe zagrożenie dla polskiej gospodarki to słabe wyniki koniunktury u naszych zachodnich sąsiadów - podkreślił wiceminister finansów Leszek Skiba. Dodał, że w związku ze spodziewanym spowolnieniem gospodarczym należy "dokładniej spojrzeć na instrumenty fiskalne".

- Debata o spowolnieniu jest dość poważna (...) Z punku widzenia polskiej gospodarki najgorszą informacją jest to, że spowolnienie rozpoczyna się, jest widoczne blisko Polski, chodzi o słabe notowania koniunktury, które widzimy w gospodarce niemieckiej, co pokazuje jak polska gospodarka może być narażona na ryzyko spowolnienia globalnego, kompletnie niezależne wobec działań, czy rządu, czy polskich przedsiębiorców - mówił Skiba na poniedziałkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju.

Jak wynika ze styczniowych danych Federalnego Urzędu Statystycznego, niemiecka gospodarka rosła w 2018 r. znacznie wolniej niż w latach poprzednich. PKB naszych zachodnich sąsiadów wzrósł w ub.r. o 1,5 proc. W poprzednich dwóch latach wzrost ten wynosił 2,2 proc. Z danych niemieckiego urzędu statystycznego wynika, że 2018 roku był pod względem tempa wzrostu najgorszy od pięciu lat.

Skiba zwrócił uwagę, że ostatnie decyzje Europejskiego Banku Centralnego pokazują, że "że jesteśmy w warunkach spowolnienia". - Pojawia się takie przeświadczenie, że skoro polityka pieniężna ma swoje ograniczenia to trzeba zastosować poluzowanie fiskalne. Mamy pewną diagnozę, że należy dokładnie spojrzeć na instrumenty polityki fiskalnej jako reakcję za zbliżające się spowolnienie gospodarcze - dodał.

Zwrócił uwagę, że zaprezentowana niedawno nowa "piątka PiS" i ujęte w niej elementy podatkowe, wpisują się globalną dyskusję na temat luzowania fiskalnego, mającego ograniczyć spowolnienie gospodarcze. Wymienił tu zniesienie podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia.

- Jeśli słabe notowania z sąsiednich gospodarek będą się pojawiać, nastąpi tam spowolnienie a nawet recesja, to działania związane z luzowaniem fiskalnym będą naturalne i Polska będzie wymieniana jako pionier - powiedział wiceminister.

Obecny na posiedzeniu wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa ocenił, że jeżeli tegoroczny wzrost polskiej gospodarki będzie niższy niż zakładany (w budżecie na 2019 rok to 3,8 proc. PKB) i będzie oscylować wokół szacunków KE, czyli 3,5 proc. to i tak będzie on jednym z najwyższych we Wspólnocie.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2018

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »