Narodowy Bank Ukrainy zdewaluował hrywnę

Narodowy Bank Ukrainy podwyższył oficjalny kurs wymiany hrywny na dolara o 25 proc. Ma to zwiększyć konkurencyjność ukraińskich producentów i wesprzeć stabilność gospodarki funkcjonującej w warunkach wojennych - podał NBU w komunikacie. Tym samym oficjalny kurs wymiany dolara na hrywnę wynosi 36,5686.

- W warunkach dużej niepewności spowodowanej wojną sztywny oficjalny kurs wymiany do dolara amerykańskiego jest główną kotwicą stabilizacji oczekiwań i kluczowym sposobem realizacji priorytetowych celów NBU. Polegają one na zapewnieniu stabilności cenowej i finansowej, co jest ważnym warunkiem ożywienia gospodarczego - podał NBU.

Już na początku wojny NBU ustalił sztywny kurs na poziomie 29,25 hrywny za dolara. Bank tłumaczy, że pomogło to zapewnić stabilne działanie systemu finansowego. - Oficjalny kurs hrywny na poziomie 24 lutego nie odpowiada już rzeczywistości i stopniowo traci swoją rolę kotwicy oczekiwań - podaje NBU. Wskazuje też na umocnienie dolara amerykańskiego do innych walut.

Reklama

- Kontynuacja polityki sztywnego kursu walutowego pozwoli zachować kontrolę nad dynamiką inflacji, a także utrzymać płynne działanie systemu finansowego. Jest to kluczowy warunek stabilnego funkcjonowania gospodarki, niezbędnego w warunkach wojny - podkreślił prezes NBU Kyryło Szewczenko. Korekta kursu, zdaniem NBU, zwiększy napływ walut obcych przez eksporterów i pozwoli ustabilizować oczekiwania kursowe.

NBU zapewnia, że poziom rezerw międzynarodowych jest wystarczający do zapewnienia stabilności kursu walutowego, biorąc pod uwagę perspektywy uzyskania międzynarodowej pomocy finansowej, stopniowe dostosowywanie logistyki eksportowej i wzrost sprzedaży przez eksporterów, a także oczekiwany spadek popytu na walutę po korekta kursu walutowego.

Szewczenko podkreśla, że wszystkie ograniczenia wprowadzone od początku wojny są środkami tymczasowymi. Mają umożliwić gospodarce przetrwanie czasu wojny.

morb

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: waluty | hrywna | dolar | kursy walut | dewaluacja | banki centralne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »