Narodowy Spis Powszechny: Tym razem sami wypełnimy formularz
Od jutra do końca czerwca trwać będzie Narodowy Spis Powszechny. Główny Urząd Statystyczny sprawdzi w nim, jak żyjemy, mieszkamy, jaki wyrażamy światopogląd i jakie mamy wykształcenie. Udział w spisie jest obowiązkowy, a za podawanie fałszywych danych grozi więzienie.
Zwykle, odpowiedzialni za zbieranie danych rachmistrzowie wyruszali w teren i odwiedzali, po kolei, wszystkie domy. W tym roku - po raz pierwszy - sami będziemy wypełniać formularze w internecie. Ci, którzy nie mają w domu komputera, ale potrafią go obsłużyć, mogą zrobić to w urzędach gmin. Wszystkie placówki zostały zobowiązane do stworzenia na czas spisu stanowisk komputerowych. Osoby, które ze względu na zaawansowany wiek czy niepełnosprawność nie są w stanie same wypełnić formularza, będą mogły skorzystać z pomocy rachmistrza - bezpośrednio bądź przez telefon (22 279 99 99).
Żeby dokonać samospisu, wystarczy wejść na stronę Głównego Urzędu Statystycznego (https://spis.gov.pl) a potem do interaktywnej aplikacji, która będzie działać od jutro. Aktywując ją, każdy samospisujący się zostanie uwierzytelniony w systemie teleinformatycznym (dzięki nr PESEL) i otrzyma hasło, którego użyje podczas spisu. Aktywność hasła zanika po dwóch tygodniach. Dlatego od pierwszego zalogowania się w aplikacji, do skończenia wypełnienia ankiety nie może minąć dłużej niż 14 dni. Ci, którzy nie są pewni, czy poradzą sobie z ankietą, mogą skorzystać z dostępnej na stronie GUS-u wersji demo (https://demo.spis.gov.pl).
BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami
Zawarte w niej dane nie zostaną pobrane i przetworzone przez urząd statystyczny.
Oprócz danych osobowych i adresu, trzeba będzie określić relacje rodzinne. Kolejne pytania dotyczyć będą sytuacji mieszkaniowej - powierzchni, stanu własności, roku budowy a nawet sposobu ogrzewania zajmowanej nieruchomości. W kwestionariuszu osobowym trzeba będzie podać obywatelstwo, wykształcenie i stan cywilny. Pytania dotyczyć będą przebywania w niesformalizowanym związku, wyznania czy przynależności do innej wspólnoty etnicznej niż urodzeniowa. Tam też zamieszczono pytania dotyczące niepełnosprawności. Oddzielne kwestionariusze wypełnią emigranci krótkookresowi - osoby przebywające za granicą nie dłużej niż rok i długookresowi - przebywający poza granicami Polski co najmniej od roku. Spis obejmie też osoby nie posiadające stałego miejsca zamieszkania a także zamieszkujące w przytułkach.
Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!
Formularz został tak zaprojektowany, aby przejście do kolejnego pytania zależało od odpowiedzi udzielonej na pytanie poprzednie. Nie na wszystkie pytania trzeba będzie udzielić odpowiedzi. “Nie należy utożsamiać liczby pytań w przedstawionym na stronie wykazie pytań (..) ponieważ będzie to wynikało z indywidualnej sytuacji respondenta (np. wieku, jego historii migracyjnej, statusu na rynku pracy, bycia osobą z niepełnosprawnościami itp.)" - informuje GUS. Dane będą weryfikowane w trakcie wypełnienia ankiety i aplikacja na bieżąco sprawdzi prawidłowość wypełnianych rubryk. A jeśli wykryje błąd - na ekranie komputera wyświetli informację.
GUS przypomina, że rachmistrzowi nie wolno odmówić przekazania danych. Nie można też samemu oszukiwać. “Osoby fizyczne przekazujące dane w ramach spisu powszechnego są obowiązane do udzielania dokładnych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi" - czytamy w ustawie o narodowym spisie powszechnym (art.48). Podanie nieprawdziwych informacji jest według prawa przestępstwem za które grozi nawet 2 lata więzienia (art. 56 ustawy o statystyce publicznej). Grzywnę - 5 tysięcy złotych - zapłacą ci, którzy odmówią udziału w spisie albo nie wypełnią formularzy w terminie (art. 57 i 58 ustawy o statystyce publicznej). Mają na to czas do 30 czerwca.
Zebrane w spisie dane trafią do Głównego Urzędu Statystycznego, gdzie zostaną wykorzystywane do opracowań i analiz. GUS uspokaja, że przekazane informacje są poufne i podlegają tajemnicy statystycznej. Do jej przestrzegania zobowiązani są pracownicy biorący udział w spisie. Za złamanie tajemnicy i ujawnienie danych grozi im 5 lat więzienia. Informacje z Narodowego Spisu Powszechnego będą przechowywane w GUS-ie przez 100 lat.
ew
***