Nawet 5 tys. zł kary za błąd przy śmietniku. Tak bezpiecznie pozbędziesz się elektrośmieci
Odpadami, które zawsze sprawiają największy problem podczas segregacji, są elektrośmieci. Nie można ich w końcu wsadzić do byle jakiego kontenera, a pomyłka może naprawdę słono kosztować. Gdzie oddać i wyrzucić elektrośmieci? Tak pozbędziesz się starego telewizora, niedziałającego telefonu czy baterii.
Za elektrośmieci uważane są wszystkie sprzęty elektryczne i elektroniczne, które działają lub kiedyś działały na baterie, lub prąd. Ze względu na ich szkodliwość dla środowiska, nie można ich wyrzucać tak, jak standardowych śmieci.
Z tego powodu warto wiedzieć, co dokładnie zalicza się do elektrośmieci. Będą to przede wszystkim urządzenia należące do kategorii AGD, czyli m.in. lodówki, pralki, mikrofale, prostownice, suszarki. Będą to również sprzęty RTV, czyli radia, telewizory, telefony, drukarki, a nawet kalkulatory. Do tej specyficznej grupy śmieci zaliczane są zarazem zużyte baterie, akumulatory, żarówki, kable, ładowarki.
Jeśli nie mamy pewności czy nasz sprzęt to elektrośmieć to należy spojrzeć na jego oznaczenia. W przypadku przynależności do tej specyficznej grupy, na urządzeniu powinien znajdować się symbol przekreślonego kosza na śmieci.
Starej elektroniki nie można wyrzucić tak, jak standardowych odpadów. Nie dostaniemy na nie worków i nie znajdziemy na nie dedykowanego kubła. Istnieje jednak kilka sposobów, żeby pozbyć się zbędnej elektroniki.
Pierwszym z nich jest oddanie elektrośmieci do sklepu, w którym kupujemy nowy sprzęt. W takim momencie placówka ma obowiązek przyjąć od klienta stare urządzenie. Na mniejsze odpady jak m.in. żarówki, baterie, kable, często w sklepach, zarówno takich z asortymentem RTV i AGD, jak i galeriach, dyskontach, stoją pojemniki, do których specyficzne śmieci można po prostu wyrzucić.
Kolejny sposób na pozbycie się elektrośmieci to oddanie ich do Punktu Selektywnego Zbioru Odpadów Komunalnych. PSZOK-i funkcjonują w każdej gminie. Zużyty sprzęt oddamy tam całkowicie za darmo.
Nieodpowiednio wyrzucone elektrośmieci mogą stanowić zagrożenie dla środowiska. W ich wnętrzach znajdują się szkodliwe substancje, metale ciężkie, które mogą się wydostać z odpadów i doprowadzić do skażenia gleby i wody. Tym samym ucierpią na tym rośliny, zarówno te dzikie, jak i uprawne, zwierzęta, a także ludzie.
Z tego powodu pozbywanie się urządzeń elektrycznych w niedozwolony sposób to wykroczenie ścigane przez policję. Na osobę, która wyrzuciła elektrośmieci w nieodpowiednim miejscu, może zostać nałożona kara grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Jeśli ukarany nie zapłaci, kara zostaje zamieniona na prace społeczne lub w przypadku odmowy, na karę aresztu do 30 dni.