Nawet do 60 procent taniej za oceanem

Robienie zakupów online na całym świecie się opłaca, analitycy PayPala sprawdzili i porównali ceny towarów w Europie Zachodniej, Środkowej oraz USA. Oto wnioski!

Różnice w cenach za identyczne przedmioty sięgają kilkudziesięciu procent, przykładowo nowy iPhone 4 generacji kosztuje w Stanach niecałe 1 500 PLN, w Polsce za ten sam model zapłacimy prawie 1 000 PLN więcej.

Ceny w Europie są mniej konkurencyjne, również ze względu na spadający kurs dolara, eksperci są zgodni, że słaby dolar to trwały trend.

Spadek wartości dolara w stosunku do złotówki na przestani ostatnich dwóch lat jest silnie związany z niskimi stopami procentowymi w USA utrzymywanymi na tym samym poziomie od 2009 r. Przekłada się to na większą moc nabywczą naszej waluty, przez co zakupy za oceanem są dla nas coraz korzystniejsze - Przemysław Gerschmann, Analityk Dom Maklerski TMS Brokers S.A.

Reklama

Porównanie oprócz Polski objęło również wybrane kraje w Europie. "Staraliśmy się by raport był jak najbardziej obiektywny dlatego zestawienie obejmuje ceny z ponad 50 sklepów internetowych ze Stanów Zjednoczonych, Polski, Czech, Niemiec, Rumunii, Węgier, Grecji, Portugalii i Wielkiej Brytanii" - mówi Mikołaj Zakrzewski z PayPal.

Gdzie warto kupować?

W badaniu wygrały Stany Zjednoczone, którym pomaga zniżkujący dolar oraz duża konkurencja wśród sklepów online. Porównywane przedmioty były od kilkunastu do kilkudziesięciu procent tańsze niż w Polsce. Ceny na wiele produktów przy tak niskim kursie dolara są bezkonkurencyjne. Nawet po wliczeniu transportu i kosztów cła zakupy są nadal opłacalne. Na przykład za iPad Apple kosztuje w Polsce około 2 000 złotych, w Stanach Zjednoczonych niemal dwa razy mniej. Poza elektroniką za granicą warto również kupować kosmetyki, np. Lancome Mascara Hypnose jest tańsza nawet o 50 złotych.

Najmniejsze różnice cen wystąpiły w kategorii ubrania. Prawdopodobnie wpływ na to mają długie tradycje polskich sprzedawców w sprzedaży ubrań online, przykładowo jednym z największych sprzedawców jeansów w Europie jest polska firma Jeansonline.com. Za jeansy Levis 501 zapłacimy około 120 złotych, czyli prawie tyle samo co w USA.

Porównanie cen towarów w sklepach online w Polsce do USA, uwzględniono koszty transportu.

+ System płatności PayPal umożliwia wysyłanie i otrzymywanie płatności w trybie online. System jest dostępny w 190 krajach i 25 walutach (w tym m.in. złotych polskich, euro, dolarach USA, funtach brytyjskich, dolarach kanadyjskich, dolarach australijskich i japońskich jenach)

_ _ _ _ _

Z raportu Boston Consulting Group "Polska Internetowa" wynika, że obecnie rodzima gospodarka internetowa warta jest ok. 36 mld złotych, co stanowi 2,7% PKB. Przy czym wg szacunków analityków docelowo do 2015 roku ma być warta ok. 77 mld złotych, a udział w PKB wynieść 4,1%. Ten sektor będzie się szczególnie rozwijał - wzrośnie liczba e-sklepów, a także liczba kupujących w sieci.

Zakupy w sieci stanowią 2,9% całego handlu detalicznego w Polsce. Pod tym względem reprezentujemy mniej więcej ten sam poziom co Hiszpania i Włochy. Co ciekawe, jeżeli pod uwagę weźmie się ilość transakcji zainicjowanych w sieci, ale dokończonych w tradycyjny sposób (towar znaleziony i zamówiony w sieci, ale odbiór i zapłata w siedzibie sklepu) to okazuje się, że internet kształtuje ok. 9% handlu detalicznego w Polsce.

INTERIA.PL/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: robienie zakupów | zakupy online | USA | online | internet | ceny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »