Reklama

NBP będzie nadal obecny

W ocenie prezesa NBP Marka Belki polska waluta nie wymaga już tak istotnego wsparcia, jakim była dla niej wymiana środków z UE bezpośrednio na rynku walutowym, a Ministerstwo Finansów będzie obecnie wymieniało waluty nadal na rynku, a częściowo w banku centralnym.

"Nie ma jednoznacznej odpowiedzi (czy wymiana środków z UE na rynku, a nie w NBP wpłynęła na zysk banku - PAP). Z jednej strony, działania te ograniczyły wielkość rezerw walutowych, a więc i przychody z nich osiągane. Z drugiej strony - zmniejszyły koszty sterylizacji. Po części wspomogły też kurs złotego. Obecnie zloty nie wymaga już takiego wsparcia. Minister finansów częściowo nadal będzie sprzedawał waluty przez rynek, a częściowo przez NBP" - powiedział Belka w rozmowie z portalem Obserwatorfinansowy.pl, które właścicielem jest NBP.

Reklama

Narodowy Bank Polski osiągnął w 2011 roku zysk w wysokości 8,6 mld zł, z czego, zgodnie z ustawą o banku centralnym, 95 proc. wpłaci do budżetu państwa.

Dowiedz się więcej na temat: polska waluta | NBP | była | Obecny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »