NBP ostrzega - realne zagrożenia na horyzoncie!

Inflacja CPI w horyzoncie projekcji będzie się stopniowo obniżać, powracając w okolicę celu inflacyjnego w II kwartale 2013 roku, po czym obniży się istotnie poniżej poziomu 2,5 proc. rdr w 2014 roku - wynika z najnowszej projekcji NBP.

Centralna ścieżka projekcji zakłada inflację CPI w 2012 na poziomie 3,8 proc., w 2013 na poziomie 2,5 proc. i 1,5 proc. w 2014.

"Zmniejszenie presji inflacyjnej będzie efektem dalszego osłabienia krajowego wzrostu gospodarczego, które zmniejszy presję popytową oraz wpłynie negatywnie na rynek pracy, co obniży tempo wzrostu jednostkowych kosztów pracy. W tym samym kierunku oddziaływać będzie wygasanie niekorzystnych szoków cenowych, utrzymujących obecnie krajowe ceny żywności i energii na podwyższonym poziomie" - napisano w dokumencie.

"W średnim horyzoncie projekcji inflacja obniży się również ze względu na spadek cen ropy naftowej i surowców rolnych na rynkach światowych, do czego przyczynia się spowolnienie w gospodarce światowej i prognozowany wzrost podaży surowców" - dodano.

Reklama

"Spadek inflacji w 2013 r. będzie częściowo ograniczany przez skutki wprowadzenia opłat za emisję CO2, związanych z wdrożeniem przez Polskę Pakietu Energetyczno-Klimatycznego. W 2014 r. w kierunku niższej inflacji oddziaływać będzie dodatkowo obniżenie podstawowej stawki podatku VAT do poziomu z 2010 r." - głosi dokument NBP.

INFLACJA CPI

W projekcji zapisano, że dynamika CPI w 2012 roku ukształtuje się na poziomie nieco niższym niż w roku ubiegłym (3,8 proc. rdr).

"Relatywnie wysoki poziom inflacji CPI w bieżącym roku stanowi wypadkową osłabienia złotego w II kwartale bieżącego roku oraz czynników o charakterze regulacyjnym (wzrost akcyzy na olej napędowy, wzrost stawki rentowej, polityka URE), przy umiarkowanej presji popytowej" - napisano.

"W średnim okresie, wraz z pogłębiającym się spowolnieniem gospodarczym oraz pogarszającą się sytuacją na rynku pracy, inflacja obniży się do poziomu celu inflacyjnego NBP (2,5 proc. w 2013 roku), przy czym czynnikiem opóźniającym powrót inflacji do celu będzie wdrażanie PEK" - dodano.

"W 2014 roku kontynuowany będzie spadkowy trend stopy inflacji (inflacja CPI obniży się do poziomu 1,5 proc.), czemu sprzyjać będzie korzystne kształtowanie się cen surowców na rynkach światowych (spadające ceny surowców rolnych i stabilizacja cen surowców energetycznych) oraz obniżka podstawowej stawki VAT" - napisano w projekcji.

W projekcji podano, że przy założeniu braku zmian stopy referencyjnej NBP w całym horyzoncie projekcji, prawdopodobieństwo ukształtowania się średniorocznej inflacji w przedziale 1,5 proc.-3,5 proc. w latach 2013-2014 wynosi średnio 54 proc.

INFLACJA BAZOWA

W dokumencie napisano, że w warunkach stosunkowo niskiego tempa wzrostu gospodarczego oraz stabilnego kursu walutowego inflacja bazowa, w horyzoncie projekcji, obniży się do poziomu 0,9 proc. w 2014 roku.

"W szczególności wraz z malejącym zatrudnieniem oraz umiarkowaną dynamiką płac, znacząco spada dynamika jednostkowych kosztów pracy. W krótkim okresie, w kierunku ograniczenia inflacji bazowej oddziałuje także istotne spowolnienie wzrostu cen importu wynikające m.in. z oddziałującego z opóźnieniem umocnienia złotego w III kwartale bieżącego roku" - napisano.

"W dłuższym horyzoncie projekcji, spadek inflacji bazowej jest dodatkowo pogłębiany przez oczekiwany w 2014 roku powrót podstawowej stawki VAT do poziomu 22 proc." - dodano.

CENY ŻYWNOŚCI

Projekcja zakłada, że ze względu na niekorzystne warunki podażowe w Polsce oraz na rynkach światowych, w najbliższych kwartałach inflacja krajowych cen żywności utrzyma się na względnie wysokim poziomie.

"W średnim i dłuższym horyzoncie projekcji tempo wzrostu cen żywności w kraju spowolni do 1,7 proc. w 2014 r. Obok umiarkowanego krajowego wzrostu gospodarczego, na ograniczenie dynamiki cen żywności wpłyną obniżające się w całym horyzoncie projekcji ceny surowców rolnych na rynkach światowych, których dezinflacyjny wpływ jest tylko częściowo niwelowany przez umocnienie się kursu dolara względem euro (a w konsekwencji także względem złotego)" - napisano.

CENY ENERGII

W dokumencie NBP zapisano, że inflacja krajowych cen energii w krótkim horyzoncie projekcji utrzyma się na wysokim poziomie (8,2 proc. w 2012 roku), na co wpłyną wysokie notowania cen ropy naftowej na rynkach światowych, zatwierdzone przez URE podwyżki cen nośników energii oraz podwyższenie stawki akcyzy na olej napędowy od 2012 r.

"W kierunku ograniczenia dynamiki cen energii w średnim i długim horyzoncie projekcji, będą oddziaływać stopniowo obniżające się ceny ropy naftowej na rynkach światowych oraz stosunkowo niskie tempo wzrostu cen innych surowców energetycznych" - napisano.

"W 2013 roku czynnikiem podwyższającym inflację cen energii może być natomiast wzrost kosztów sektora energetycznego związany z zakupami uprawnień do emisji CO2 przekładający się na wzrost cen energii elektrycznej. Jednak ze względu na spowolnienie w gospodarce UE, prognozowane ceny zakupu uprawnień obniżyły się w ostatnim okresie, zmniejszając oczekiwany wpływ wdrożenia Pakietu Energetyczno-Klimatycznego (PEK) na dynamikę cen energii względem wcześniejszych szacunków NBP" - dodano.

"Obniżeniu tempa wzrostu cen energii w ostatnim roku projekcji sprzyjać będzie natomiast oczekiwane obniżenie podstawowej stawki VAT" - głosi raport NBP.

KURS PLN

Zgodnie z dokumentem, po aprecjacji w III kwartale bieżącego roku, w horyzoncie projekcji czynniki wzmacniające oraz osłabiające walutę krajową w znacznym stopniu będą się równoważyć.

"W efekcie, nominalny efektywny kurs złotego będzie się utrzymywał na dość stabilnym poziomie" - napisano. "Z jednej strony kurs waluty krajowej nadal kształtuje się poniżej poziomu określonego przez czynniki fundamentalne, co w horyzoncie projekcji oddziałuje w kierunku stopniowej aprecjacji złotego, zbliżając kurs do poziomu równowagi. Z drugiej strony, niski wzrost gospodarczy w kraju i za granicą będzie osłabiać napływ inwestycji bezpośrednich i portfelowych do Polski" - dodano.

"W kierunku osłabienia kursu złotego będzie oddziaływał także zmniejszający się dysparytet stóp procentowych, wynikający z przyjętego w projekcji założenia o stałej stopie referencyjnej NBP" - głosi projekcja.

NBP centralna ścieżka projekcji inflacji i PKB.

                                            2012   2013   2014
Wskaźnik cen konsumenta CPI (proc. rdr)     3,8    2,5    1,5
    Ceny żywności                           4,4    2,9    1,8
    Ceny energii                            8,2    4,6    3,3
Wskaźnik cen inflacji bazowej
po wyłączeniu cen żywności i energii        2,2    1,7    0,9 
PKB (proc. rdr)                             2,3    1,5    2,3
   Popyt krajowy                            0,4    0,2    1,9
     Spożycie indywidualne                  1,4    1,3    2,0
     Spożycie zbiorowe                      0,8    0,7    1,6
     Nakłady inwestycyjne                   0,5   -3,4   -0,3
   Wkład eksportu netto (pkt. proc.)        1,9    1,3    0,5
     Eksport (proc. rdr)                    3,1    3,2    4,2
     Import  (proc. rdr)                   -1,2    0,3    3,2
Płace brutto (proc. rdr)                    4,0    3,4    4,2
Liczba pracujących (proc. rdr)              0,2   -1,1   -1,2
Stopa bezrobocia BAEL  (proc.)              9,8   10,7   11,7
NAWRU (proc.)                               9,4    9,8   10,0
Stopa aktywności zawodowej (proc.)         56,3   56,3   56,2
Wydajność pracy (proc. rdr)                 2,1    2,6    3,6
Jednostkowe koszty pracy (proc. rdr)        3,0    1,0    0,5
Produkt potencjalny (proc. rdr)             2,9    2,8    2,8
Luka popytowa (proc. PKB potencjalnego)    -0,3   -1,6   -2,0
Saldo rachunku bieżącego i kapitałowego    -1,4   -0,9   -0,6
(proc. PKB)
WIBOR 3M (proc.)                            5,05   5,01   4,97
PAP
Dowiedz się więcej na temat: RDR | inflacja | NBP | Horyzont | waluty | złoty | ostrzega
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »