NBP powiększa zasoby złota. Najnowsze dane

Wartość złota w zasobach Narodowego Banku Polskiego to już 23,5 mld dolarów - wynika z najnowszych danych (na koniec listopada). W październiku było to ok. 21,83 mld dol.

Narodowy Bank Polski systematycznie dokupuje złoto. Właśnie poinformowano, że w listopadzie NBP dokupił 0,6 mln uncji złota. To oznacza, że rezerwy złota NBP powiększyły się o ok. 18 ton.

Na koniec listopada NBP miał 11,532 mln uncji złota, podczas gdy na koniec października było to 10,93 mln uncji.

Wartość złota w rezerwach NBP to 23,5 mld dolarów (w październiku było to ponad 21,83 mld dol.). W przeliczeniu na euro wartość złota wyniosła na koniec listopada ponad 21,5 mld euro (miesiąc wcześniej 20,46 mld euro), a w złotych wartość złota wynosiła prawie 93,56 mld zł (nieco ponad 91 mld zł na koniec października).

Reklama

Złoto wróciło do łask - banki centralne je gromadzą

Złoto w ostatnich latach stało się ulubionym aktywem wielu banków centralnych, które powiększają swoje "złote" rezerwy.

Prezes NBP Adam Glapiński deklarował, że bank centralny dąży do 20-proc. udziału złota w rezerwach. Na razie zasoby złota przekraczają 350 ton i stanowi to ponad 12 proc. wszystkich aktywów rezerwowych.

Tylko część tego złotego bogactwa znajduje się w kraju (szacuje się, że ok. 1/3). Reszta najprawdopodobniej trzymana jest w skarbcach Banku Anglii.

Największe zasoby złota ma USA (ponad 8 tys. ton). Niemcy wyróżniają się w Europie - zgromadzili ponad 3,3 tys. ton złota. Za nimi są Włosi i Francuzi (po 2,4 tys. ton). Jeszcze raz przypomnijmy - Polska ma ponad 350 ton złota.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: złoto | NBP | rezerwy złota
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »