NBP: Szczyt inflacji w 2022 r. powyżej 12 proc.

Szczyt inflacji może przypaść na III kwartał 2022 r. gdy wyniesie ona 12,1 proc. - wynika z centralnej ścieżki nowej projekcji NBP. Gdyby nie było tarczy antyinflacyjnej, inflacja przekroczyłaby 14 proc. w II kwartale 2022 r. Średniorocznie inflacja w 2022 r. ma wynieść 10,8 proc., co będzie oznaczało najwyższy poziom od 1998 roku. W 2023 r. inflacja średnioroczna ma wynieść 9,0 proc., a w 2024 r. 4,2 proc.

Według NBP, przedłużenie Tarczy Antyinflacyjnej do końca 2022 r. obniżyłoby średnioroczną inflację CPI do 9,1 proc.

Centralna ścieżka projekcji zakłada dynamikę PKB Polski w 2022 r. na poziomie 4,4 proc., w 2023 r. na poziomie 3,0 proc. i w 2024 r. na poziomie 2,7 proc.

Centralna ścieżka projekcji NBP zakłada inflację bazową w 2022 r. na poziomie 7,0 proc., w 2023 r. na poziomie 5,6 proc., w 2024 r. na poziomie 4,2 proc.

Projekcja marcowa z modelu NECMOD obejmuje okres od I kw. 2022 r. do IV kw. 2024 r. - punktem startowym projekcji jest IV kw. 2021 r. Projekcja została przygotowana przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP z uwzględnieniem danych dostępnych do 7 marca 2022 r. (cut-off date).

Reklama

Ryzyko wolniejszego wzrostu PKB

Bilans czynników niepewności wskazuje na wyższe w horyzoncie projekcji prawdopodobieństwo ukształtowania się aktywności gospodarczej poniżej ścieżki centralnej projekcji oraz na zbliżony do symetrycznego rozkład ryzyk dla inflacji CPI - wynika z marcowej projekcji inflacji NBP.

- Scenariusz centralny projekcji, przedstawiający najbardziej prawdopodobny rozwój sytuacji makroekonomicznej w Polsce, obarczony jest niepewnością odzwierciedloną częściowo w wykresach wachlarzowych Przyszła sytuacja gospodarcza oraz ścieżka inflacji CPI w Polsce jest bowiem w największym stopniu uzależniona od skali zaburzeń w funkcjonowaniu światowej gospodarki wywołanych agresją zbrojną Rosji przeciw Ukrainie oraz pandemią COVID-19. Ze względu na bardzo wysoką niepewność przyjęte w projekcji założenia, które mają charakter pozaekonomiczny, należy traktować jako pewnego rodzaju warunki brzegowe dla projekcji. Brak ich spełnienia może prowadzić do odmiennych scenariuszy makroekonomicznych niż przedstawione w projekcji - napisano.

- Dodatkowym istotnym źródłem ryzyka dla inflacji jest możliwe przedłużenie okresu obowiązywania Tarczy Antyinflacyjnej. Bilans czynników niepewności wskazuje na wyższe w horyzoncie projekcji prawdopodobieństwo ukształtowania się aktywności gospodarczej poniżej ścieżki centralnej projekcji oraz na zbliżony do symetrycznego rozkład ryzyk dla inflacji CPI" - dodano.

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!

Mniejsza luka popytowa

W 2022 r. luka popytowa wyniesie 0,9 proc. potencjalnego PKB, a później prognozowany jest jej spadek do 0,3 proc. w 2024 r. - wynika z marcowej projekcji inflacji NBP.

- Wraz z odbudową aktywności gospodarczej w II poł. ub.r. luka popytowa powróciła do dodatnich poziomów, nieco powyżej 1 proc. produktu potencjalnego, a w 2022 r. nastąpi jej dalszy wzrost (..). W kolejnych latach spowolnienie dynamiki bieżącej aktywności gospodarczej przełoży się na ponowne obniżenie luki popytowej, która w końcu horyzontu projekcji będzie bliska domknięcia. Taki kształt luki popytowej oznacza, że czynniki popytowe będą oddziaływać w kierunku wyższej inflacji CPI w 2022 r. i jej spadku w kolejnych dwóch latach - napisano.

Z wyliczeń NBP wynika, że luka popytowa spadnie z 0,9 proc. potencjalnego PKB w 2022 r. do 0,3 proc. w 2024 r.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: inflacja | NBP | prognozy | inflacja w Polsce | prognoza inflacji
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »