Nie będzie kabla między Polską a Litwą na dnie Bałtyku? Oferty prawie dwukrotnie przekroczyły budżet

Przetargi na budowę podmorskiego kabla, który miał połączyć Polskę i Litwę, zostały unieważnione. Oferty złożone w przetargu znacząco przekraczają budżet projektu. Harmony Link ma służyć do handlu energią elektryczną.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) poinformowały we wtorek o unieważnieniu przetargów na elementy podmorskiego kabla Harmony Link. Wysokość złożonych ofert przekraczała budżet inwestycji. 

Projekt Harmony Link obejmuje połączenie stacji elektroenergetycznej w polskim Żarnowcu z litewskim Darbenai. Prace przygotowawcze w jego ramach trwają od 2019 roku. Projekt zakłada ułożenie na dnie Bałtyku kabla łączącego oba kraje. Inwestorami są PSE oraz litewski operator sieci elektroenergetycznych Litgrid.

Inwestycja ma służyć do przesyłu energii elektrycznej i zostać zrealizowana jako stałoprądowe połączenie w technologii HVDC. Harmony Link ma mieć długość ok. 330 km i zdolność przesyłową rzędu 700 MW. Zgodnie z założeniami, połączenie ma być gotowe na początku 2028 roku i służyć przede wszystkim do handlu energią elektryczną.

Reklama

Ułożenie kabla na dnie morza pozwoli Polsce na eksport energii na Litwę i uniezależnienie tego kraju od postsowieckiego systemu energetycznego BRELL. Poza Litwą, pozwoli na zharmonizowanie z systemem energetycznym Europy kontynentalnej także Estonii i Łotwy. 

"Budowa nowego morskiego połączenia międzysystemowego znacząco wzmocni bezpieczeństwo energetyczne krajów bałtyckich, zwiększy przepustowość sieci elektroenergetycznej dla lokalnych odbiorców i zachęci do inwestycji w regionie" - czytamy na stronie projektu.

We wtorek Polskie Sieci Elektroenergetyczne, czyli polski operator sieci elektroenergetycznej podały jednak, że litewski operator Litgrid unieważnił przetarg na wybór wykonawcy kabla w ramach projektu. W konsekwencji PSE unieważniły przetarg na budowę stacji konwerterowych.

Powodem unieważnienia przetargu był koszt złożonych ofert, znacznie przekraczający budżet. PSE i Litgrid szacują koszt Harmony Link na 680 mln euro. Tymczasem według złożonych ofert koszt jego budowy wyniósłby 1,6 mld euro, czyli prawie miliard euro więcej niż zakłada budżet.

PSE i Litgrid planują powtórzyć postępowanie na budowę Harmony Link - podał polski operator.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Litwa | Polskie Sieci Elektroenergetyczne | sieć przesyłowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »