Nie będzie kredek z Baranowa. Po 32 latach fabryka do zamknięcia
Zakład zamknięty i załoga zwolniona - taki los ma spotkać po 32 latach działalności fabrykę przyborów szkolnych w Baranowie Herlitz-Pelikan - informuje portal epoznan.pl. Ma to być efekt przejęcia spółki przez francuską grupę Hamelin. Informację o zamiarze zwolnień grupowych potwierdził poznański Powiatowy Urząd Pracy.
O grupowych zwolnieniach i likwidacji zakładu poinformowali poznański portal sami zatrudnieni. "Dzisiaj pracownicy Firmy Herlitz-Pelikan z Baranowa dostali wiadomość o likwidacji zakładu. Cała załoga ponoć ma być zwolniona" - cytuje jednego z nich epoznań.pl. "Wczoraj doszły mnie słuchy, że po 32 latach w Baranowie zamyka się fabryka przyborów szkolnych "Herlitz”, co doprowadzi do bezrobocia u kilkudziesięciu nawet osób" - informuje inna.
W zakładzie nie odbyły się jeszcze konsultacje, ale do tamtejszego Powiatowego Urzędu Pracy (PUP) trafiło już wstępne zawiadomienie o zwolnieniach pracowników. Informacja ta została oficjalnie potwierdzona przez poznański PUP. Na razie nie ma jednak danych, ile osób może stracić pracę. Informację o planowanych zwolnieniach grupowych potwierdziła też francuska Grupa Hamelin - właściciel firmy.
Fabryka przyborów szkolnych i papierniczych Herlitz Sp. z o.o. działa od 1992 r. Do grudnia zeszłego roku jej jedynym udziałowcem była Grupa Pelikan należąca do Pelikan International Corporation Berhad - firmy założonej 185 lat wcześniej w Hanowerze i notowanej na giełdzie w Malezji (Bursa Malaysia Securities Berhad). Pelikan Group GmbH z siedzibą w Berlinie ma w swoim portfolio ponad 12 tysięcy produktów szkolnych i biurowych - od przyborów do pisania po notesy i segregatory. Sprzedaje je pod znanymi markami - Pelikan i Herlitz.
Pod koniec 2023 r. Grupę Pelikan, której sprzedaż netto wyniosła w 2022 r. 200 mln euro, przejęła Holdham SAS z siedzibą we Francji, działająca pod marką Hamelin. Firmę założono w 1864 r. Jej załoga liczy obecnie 2300 pracowników, a roczny obrót przekracza 400 milionów euro. Hamelin jest jednym z wiodących producentów artykułów szkolnych i biurowych w Europie. A Oxford - jej flagowa marka - najczęściej kojarzona jest z zeszytami.
Firma posiada lokalne oddziały m.in. w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoszech, Turcji, Tunezji i Australii. W Polsce, oprócz Baranowa, od 2005 r. ma zakład produkcyjny we Włocławku i biura sprzedaży w Warszawie. Zatrudnionym na Kujawach nie grożą zwolnienia. W czerwcu francuska firma poszukiwała do niego pracowników.
Podobno za decyzją o likwidacji fabryki w Baranowie stoją wyniki finansowe za miniony rok. Wartość produkcji spółki w 2023 roku wyniosła prawie 33 miliony złotych - o 20 proc. mniej w porównaniu do roku 2022. Przyczyną spadku miało być przede wszystkim zmniejszenie sprzedaży zagranicznej spowodowane gorszą sytuacją ekonomiczną w Europie.