Nie będzie rekompensat za wzrost cen prądu
Nie będzie powszechnych rekompensat za wyższe ceny energii elektrycznej w 2020 roku, co zapowiadał wcześniej wicepremier Jacek Sasin. Projekt został wycofany z prac legislacyjnych resortu klimatu i środowiska.
Pod koniec 2019 r. roku Jacek Sasin zapowiadał, że nie będzie podwyżki cen energii elektrycznej dla odbiorców indywidualnych. Tymczasem Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził na początku bieżącego roku podwyżki sprzedawcom z urzędu - PGE o 11,6 proc., Enei o 12,2 proc., Enerdze o 11,3 proc. i Tauronowi o 12,9 proc.
Minister deklarował, że nadwyżka zostanie zwrócona w formie rekompensat po końcu roku, gdy znane będzie zużycie prądu w poszczególnych gospodarstwach domowych. W lutym tego roku opublikowany został projekt ustawy dotyczącej rekompensat za wzrost energii w 2020 roku. Okazuje się, że ostatecznie resort klimatu i środowiska wycofał go z prac legislacyjnych.
- W ramach (...) analiz uznano, że potrzebne jest wypracowanie systemowego rozwiązania o horyzoncie długoterminowym (wieloletnim), które ma być skoncentrowane na potrzebach najbardziej wrażliwych odbiorców energii elektrycznej. Z tego też względu projekt ustawy o rekompensatach cen energii elektrycznej w 2020 r., został wycofany z Wykazu Prac Legislacyjnych i Programowych Rady Ministrów - poinformowali przedstawiciele resortu w odpowiedzi na interpelacji posła Tomasza Treli.
Jednocześnie przekazano, że w Ministerstwie Klimatu i Środowiska trwają prace nad nowelizacją prawa energetycznego, by było one zgodne z dyrektywą ws. wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej. Dyrektywa obliguje państwa członkowskie do ochrony odbiorców wrażliwych i do redukcji ubóstwa energetycznego.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze
- Priorytetem jest tutaj wzmocnienie pozycji odbiorcy wrażliwego. W tym celu, w projekcie zaproponowana zostanie modyfikacja zasad przyznawania dodatku energetycznego tak, aby stanowił on realne narzędzie minimalizowania ubóstwa energetycznego oraz wzmocnienie ochrony odbiorców wrażliwych mechanizmami wsparcia niefinansowego - wyjaśnia Piotr Dziadzio, wiceminister klimatu.
Tomasz Trela z Lewicy, autor interpelacji, krytykuje Jacka Sasina. - Jackowi Sasinowi bardzo łatwo przychodzi mówienie: "Ja załatwię rekompensaty, to jest prosta rzecz". Na samym końcu nie on za to odpowiada, bo sprawę przekazano do Ministerstwa Klimatu. Resort bardzo jasno oświadczył: nie będzie rekompensat. Pan Sasin po raz kolejny wychodzi na totalnego nieudacznika rządu PiS oraz oszukańca. (...) Sytuacja jest taka, że w 2020 r. były podwyżki, kolejne czekają nas w 2021 r. A rekompensat nie będzie żadnych" - mówi.
Ceny energii mocno wzrosły w 2018 roku. Wówczas PiS zdecydował się zamrozić je na 2019 rok. W ten sposób rozpoczęła się dyskusja o cenach prądu w kolejnym roku.
Monika Borkowska
wsp. jsz
***
Trwa wielka loteria na 20-lecie Interii!
Weź udział i wygraj! Każdego dnia czeka ponad 20 000 złotych - kliknij i sprawdź »
W tym roku świętujemy swoje 20-lecie i mamy dla Ciebie niespodziankę. Masz szansę wygrać wielką gotówkę już dziś! Zapraszamy do udziału w Multiloterii. Każdego dnia do wygrania minimum 20 000 złotych, a w wybrane dni grudnia nawet 40 000 złotych! Dołącz do tysięcy Internautów biorących udział w grze! Kliknij link GRAM o duże pieniądze już teraz!