Reklama

Nie będzie wyższych opłat parkingowych. Resort infrastruktury jest na "nie"

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa mówi "nie" podnoszeniu opłat parkingowych w miastach. - Jesteśmy przeciwni niepotrzebnemu wzrostowi opłat - zapewnia minister Andrzej Adamczyk i dodaje, że są inne sposoby rozwiązania problemu braku miejsc parkingowych w centrach miast.

Postulaty podniesienia maksymalnych stawek parkingowych, które wymagałyby zmiany m.in. ustawy o drogach publicznych, samorządy zgłaszają od kilku lat. Jednym z powodów wymienianych przez miasta jest konieczność poniesienia wydatków na stworzenie dodatkowych miejsc parkingowych.

Reklama

Minister Andrzej Adamczyk jest jednak zdania, że samorządy chcą podnieść stawki tylko po to, żeby poprawić stan swoich budżetów, a na to resort nie może się zgodzić.

- Podnoszenie opłat jest z punktu widzenia samorządów dobrym sposobem, żeby zebrać pieniądze na budowę innych miejsc parkingowych, mam tu na myśli parkingi wielopoziomowe. Ale do tej pory takich inicjatyw jest bardzo mało. Za to chęć podnoszenia tych opłat, dosypywania do budżetu środków wyjętych z kieszeni kierowców jest bardzo duża - zauważa Adamczyk.

Jak dodaje, samorządy musiałyby użyć bardzo poważnych argumentów, by przekonać ministerstwo do podniesienia opłat.

Zdaniem Adamczyka, zwiększenie stawek spowodowałoby wzrost opłaty w centrum miasta nawet do 12 złotych, ale te wyższe płatności nie spowodowałyby przyrostu liczby miejsc parkingowych, a jedynie rozszerzenie stref płatnego parkowania.

Mimo stanowiska ministra infrastruktury ze starań o podwyżkę opłat za parkowanie w centrum nie rezygnują władze Krakowa.

Uwolnienie cen parkowania w centrum miasta jest potrzebne, dlatego że doprowadzamy do sytuacji, kiedy parkowanie samochodem w centrum miasta jest tańsze niż kupienie biletu komunikacji miejskiej - więc kierowca nie będzie miał motywacji, żeby przyjechać do miasta komunikacją miejską - wyjaśnia w rozmowie z reporterem RMF FM Pawłem Pawłowskim rzeczniczka prezydenta Krakowa Monika Chylaszek.

Grzegorz Kwolek

Więcej informacji ekonomicznych na RMF24.pl

Dowiedz się więcej na temat: miast | była | Andrzej Adamczyk | Minister Andrzej Adamczyk | parkingowy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »