Nie ma planów sprzedaży Pekao i Alior Banku. Wiceminister zapewnia
Rząd nie ma zamiaru sprzedaży żadnego z banków - przekonywał wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki w Sejmie. Powodem jego wystąpienia był niedawny wywiad jego szefa, ministra aktywów państwowych Jakuba Jaworowskiego, w którym powiedział on, że posiadanie dwóch banków przez PZU - Pekao i Aliora - jest "problematyczne". Posłowie PiS wystąpili z interpelacją, żądając wyjaśnień w tej sprawie.
Poseł PiS Zbigniew Kuźmiuk, kierując swoje pytanie do kierownictwa resortu aktywów państwowych, stwierdził, że wypowiedź Jakuba Jaworowskiego może być odbierana jako "mocna sugestia, a kto wie, czy nie dyspozycja, żeby Grupa PZU się tych banków pozbyła". Podkreślał też, że większy udział państwa w sektorze bankowym to większe możliwości pomocy obywatelom na wypadek kryzysu.
Państwowy ubezpieczyciel PZU jest właścicielem 31,91 proc. akcji Alior Banku. Do jego akcjonariatu wszedł w połowie 2015 roku. Jeśli chodzi o Pekao, to do PZU należy równo 20 proc. akcji tego banku (12,80 proc. akcji ma Polski Fundusz Rozwoju). Ubezpieczyciel został jego udziałowcem w czerwcu 2017 r.
Czy PZU planuje sprzedaż obu banków? Zdaniem wiceszefa MAP Roberta Kropiwnickiego, który odpowiadał na pytanie posła PiS, sugerowanie, jakoby Skarb Państwa chciał się pozbyć udziałów w Pekao i Aliorze jest "nadużyciem i nadinterpretacją" wywiadu udzielonego przez Jakuba Jaworowskiego.
- To będę podkreślał z całą mocą: nie ma zamiaru sprzedaży żadnego z banków. Nigdzie nie padło słowo o sprzedaży - przekonywał Kropiwnicki.
Jak dodał, strategie spółek przygotowują eksperci i sama spółka, i właśnie w ten sposób zostanie opracowana nowa strategia PZU, z myślą o tym, żeby posiadanie banków przez PZU przyniosło ubezpieczycielowi jak najwięcej synergii i korzyści.
Przypomnijmy - minister Jakub Jaworowski w wywiadzie dla PAP Biznes powiedział, że zarząd PZU w strategii zaproponuje, co zrobić z Pekao i Alior Bankiem. Wskazał, że "posiadanie w grupie dwóch banków jest problematyczne dla PZU i powoduje wiele wyzwań" Jednocześnie podkreślił, że że trudno sobie wyobrazić zwiększanie udziału Skarbu Państwa w sektorze bankowym.
Minister Jakub Jaworowski w wywiadzie zauważył również, że na świecie nie funkcjonują już struktury bankowo-ubezpieczeniowe. "Ten model się wyczerpał. Grupy tego typu się porozłączały. To, że w Polsce największy ubezpieczyciel posiada aż dwa banki, jest sytuacją podwójnie nadzwyczajną" - przekonywał.