Nie ma rady, ceny spadną dopiero w 2013 roku

W długim horyzoncie projekcji NBP inflacja obniży się do poziomu zbliżonego do celu inflacyjnego 2,5 proc. - wynika z listopadowego Raportu o inflacji NBP. W dłuższym horyzoncie projekcji, wraz z umacniającym się kursem złotego, obniży się także dynamika cen importu, co przełoży się na obniżenie inflacji bazowej do 2,5 proc. w 2013 roku.

Centralna ścieżka projekcji zakłada inflację w 2011 roku na poziomie 4,0 proc., w 2012 roku na poziomie 3,1 proc. i 2,8 proc. w 2013 roku.

"Dynamika CPI w 2011 r. będzie istotnie wyższa niż w roku ubiegłym. Przyczyną wzrostu inflacji są czynniki podażowe, wpływające na wysoki wzrost cen żywności i energii, oraz zmiana stawek VAT od początku stycznia 2011 r. W długim horyzoncie projekcji inflacja obniży się do poziomu zbliżonego do celu inflacyjnego. Stopę inflacji w średnim i długim horyzoncie projekcji zwiększać będą rosnące koszty pracy, natomiast ograniczony popyt wewnętrzny, obniżająca się dynamika cen surowców rolnych i energetycznych na rynkach światowych oraz umacniający się kurs złotego będą czynnikami zmniejszającymi wzrost cen konsumenta" - napisano w listopadowej projekcji NBP.

Reklama

"Przy założeniu braku zmian stopy referencyjnej NBP w całym horyzoncie projekcji, prawdopodobieństwo ukształtowania się średniorocznej inflacji w przedziale 1,5 proc.-3,5 proc. rośnie z 33 proc. w IV kw. 2011 r. do średnio 51 proc. w latach 2012-2013" - dodano.

INFLACJA BAZOWA

Z projekcji NBP wynika, że wzrost inflacji bazowej w jej krótkim horyzoncie będzie w dużym stopniu efektem szybko rosnących w 2011 roku, i oddziałujących z opóźnieniem, cen importu.

"W dłuższym horyzoncie projekcji, wraz z umacniającym się kursem złotego, dynamika cen importu obniży się, co przełoży się na obniżenie inflacji bazowej do 2,5 proc. w 2013 r. Spadek inflacji bazowej będzie ograniczony przez rosnące w nieco szybszym tempie jednostkowe koszty pracy" - napisano.

KURS PLN

Eksperci z NBP zaznaczają, że we wrześniu 2011 roku kurs złotego istotnie osłabił się, ze względu na rosnące obawy związane z poziomem zadłużeniem niektórych krajów strefy euro oraz problemami płynnościowymi części banków europejskich.

"W horyzoncie projekcji efektywny kurs złotego będzie się stopniowo umacniał, zbliżając się do poziomu równowagi. Skala umocnienia kursu będzie jednak ograniczana przez niski wzrost w kraju i za granicą, co ograniczać będzie napływ inwestycji bezpośrednich i portfelowych do Polski, oraz zmniejszający się dysparytet stóp procentowych, wynikający z przyjętego w projekcji założenia o stałej stopie referencyjnej NBP" - napisano.

CPI DO KOŃCA 2011 NA WYSOKIM POZIOMIE

W projekcji zaznaczono, że inflacja CPI utrzyma się do końca 2011 roku na wysokim poziomie, zbliżonym do 4 proc. r/r, co jest skutkiem niekorzystnych uwarunkowań podażowych, utrzymujących krajowe ceny żywności i energii na wysokim poziomie, oraz zmiany stawek VAT dokonanych na początku bieżącego roku.

"Dodatkowo, w krótkim horyzoncie projekcji wzrost cen konsumenta będzie efektem osłabienia złotego we wrześniu br. W konsekwencji powrót inflacji w okolice celu inflacyjnego (2,5 proc.) wydłuży się, pomimo zmniejszenia presji popytowej związanej ze spowolnieniem gospodarczym" - napisano.

CENY ŻYWNOŚCI

Eksperci z NBP wskazują, że w I połowie 2011 roku istotnie wzrosły krajowe ceny żywności ze względu na niską podaż na rynku krajowym i wysokie ceny surowców rolnych na rynkach światowych.

"W horyzoncie projekcji zaburzenia podnoszące poziom tych cen będą stopniowo wygasać, nastąpi umiarkowany spadek cen surowców rolnych na rynkach światowych, a podaż na rynku krajowym powróci do przeciętnego poziomu" - napisano.

"W konsekwencji w długim horyzoncie projekcji inflacja cen żywności obniży się do 2,4 proc. r/r, przy czym w krótkim horyzoncie znaczące fluktuacje tego wskaźnika wynikają z tzw. efektu bazy (dynamika cen żywności przejściowo spadnie do ok. 1 proc. r/r w II kw. 2012 r. ze względu na odniesienie do wysokich cen w II kw. br." -dodano.

CENY ENERGII

Zgodnie z projekcją inflacja cen energii w jej krótkim horyzoncie utrzyma się na wysokim poziomie ze względu na wysokie ceny surowców energetycznych na rynkach światowych, wzrost od początku 2011 r. stawki podatku VAT oraz zatwierdzone przez URE podwyżki cen administrowanych nośników energii.

"W średnim i długim horyzoncie projekcji ceny surowców energetycznych na rynkach światowych ustabilizują się przy jednoczesnej stopniowej aprecjacji złotego, co obniży dynamikę cen energii, jakkolwiek pozostanie ona wyższa niż inflacja ogółem" - napisano.

"W 2013 r. inflacja cen energii będzie podtrzymywana przez możliwe przełożenie na ceny wzrostu kosztów sektora energetycznego związanego z zakupami uprawnień do emisji CO2" - dodano.

Listopadowa projekcja NBP z modelu NECMOD obejmuje okres od IV kw. 2011 r. do IV kw. 2013 r. Punktem startowym projekcji jest III kw. 2011 r. Datą zamknięcia bazy danych dla projekcji jest 28 września 2011 r.

_ _ _ _

Centralna ścieżka projekcji inflacji i PKB (tabela)

- Poniżej opublikowana we wtorek przez NBP centralna ścieżka projekcji inflacji i PKB.

                                             2011    2012    2013
Wskaźnik cen konsumenta CPI (proc. r/r)      4,0     3,1     2,8
    Ceny żywności                            5,0     2,4     3,0
    Ceny energii                             8,6     5,6     3,9
Wskaźnik cen inflacji bazowej
po wyłączeniu cen żywności i energii         2,4     2,6     2,5
PKB (proc. r/r)                              4,1     3,1     2,8
   Popyt krajowy                             3,9     2,2     2,0
     Spożycie indywidualne                   3,5     2,7     2,6
     Spożycie zbiorowe                       0,7     0,7     2,6
     Nakłady inwestycyjne                    7,5     3,8     1,6
   Wkład eksportu netto (pkt. proc.)         0,2     0,9     0,8
     Eksport (proc. r/r)                     5,5     4,9     7,5
     Import  (proc. r/r)                     5,0     2,8     5,7
Płace brutto (proc. r/r)                     5,4     6,0     6,1
Liczba pracujących (proc. r/r)               1,0     0,1    -0,2
Stopa bezrobocia BAEL (proc.)                9,5     9,2     9,0
NAWRU (proc.)                                9,9    10,0    10,0
Stopa aktywności zawodowej (proc.)          56,0    55,9    55,6
Wydajność pracy (proc. r/r)                  3,1     3,0     3,0
Jednostkowe koszty pracy ( proc. r/r)        2,1     3,0     3,0
Produkt potencjalny (proc. r/r)              3,2     2,8     3,2
Luka popytowa (proc. PKB potencjalnego)      0,5     0,7     0,4
Saldo rachunku bieżącego i kapitałowego     -2,2    -1,3    -1,7
(proc. PKB)
WIBOR 3M (proc.)                             4,49    4,72    4,72

Podwyżka akcyzy spowoduje wzrost CPI - MF

Ministerstwo Finansów zakłada, że wzrost stawek akcyzy na ON spowoduje wzrost ceny detalicznej tego produktu o ok. 3,36 proc., co przełoży się na wzrost inflacji o ok. 0,034 pkt proc. - wynika z projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej przygotowanego przez Ministerstwo Finansów.

"Biorąc pod uwagę udział wydatków gospodarstw domowych na paliwa we wskaźniku cen konsumpcyjnych można szacować, iż wzrost ceny detalicznej oleju napędowego o 1 proc. spowoduje wzrost inflacji o 0,01 pkt proc. Przy założeniu, że proponowana zmiana stawki akcyzy na ON spowoduje wzrost ceny detalicznej tego produktu o ok. 3,36 proc. bezpośredni wpływ na wskaźnik cen konsumpcyjnych wyniesie ok. 0,034 pkt proc." - napisano. MF zakłada, że wzrost stawek akcyzy spowoduje wzrost ceny 1 litra o 18 groszy.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: stopy procentowe | PKB | NBP | ceny | inflacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »