Reklama

Nie ma ryzyka przekroczenia progu 55 proc. długu do PKB w '13 i '14 - Kotecki

- W 2013 oraz 2014 roku nie ma ryzyka przekroczenia progu 55 proc. długu publicznego w relacji do PKB - powtórzył w czwartek Ludwik Kotecki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów.

Kotecki pytany w czwartek przez dziennikarzy czy jest ryzyko przekroczenia progu 55 proc. długu publicznego do PKB w tym i przyszłym roku odpowiedział: "nie ma takiego ryzyka". "Dokładne szacunki poziomu długu poznamy za 2-3 tygodnie, ale na pewno jesteśmy w bezpiecznej odległości od poziomu 55 proc." - powiedział Kotecki.

Kotecki poinformował również, że przy nowelizacji budżetu "musi istnieć kilka miliardów buforu" dla wykonania deficytu.

Będziemy pożyczać

Finansowanie dodatkowych 16 mld zł deficytu Ministerstwo Finansów chce rozłożyć "mniej więcej pół na pół" między kredyty z organizacji międzynarodowych a emisję długu - poinformował w czwartek główny ekonomista resortu finansów Ludwik Kotecki. "Finansowanie tych 16 mld rozłoży się mniej więcej pół na pół między kredyty od organizacji międzynarodowych a emisję długu" - powiedział dziennikarzom Kotecki.

Reklama

We wtorek premier Donald Tusk zapowiedział, że w sierpniu zostanie przedstawiona nowelizacja tegorocznego budżetu. W świetle ubytku w dochodach budżetowych na poziomie 24 mld zł planowane jest zwiększenie deficytu budżetowego o 16 mld zł. Cięcia w resortach mają wynieść ok. 8,5-8,6 mld zł.

Płace

Ze względu na sytuację makroekonomiczną zamrożenie płac w przyszłym roku będzie prawdopodobnie utrzymane - powiedział podczas konferencji prasowej główny ekonomista MF Ludwik Kotecki."Należy poczekać na gotowy projekt budżetu, ale myślę, że w obecnej sytuacji makroekonomicznej zamrożenie płac będzie w przyszłym roku utrzymane" - powiedział.

Nowelizacja

We wtorkowej rozmowie z PAP Kotecki informował, że planowana przez rząd nowelizacja budżetu państwa na 2013 roku i zwiększenie deficytu budżetowego o 16 mld zł, nie niosą ryzyka, że dług publiczny przekroczy drugi próg ostrożnościowy z ustawy o finansach publicznych na poziomie 55 proc. PKB.

We wtorek premier Donald Tusk zapowiedział, że w sierpniu zostanie przedstawiona nowelizacja tegorocznego budżetu. W świetle ubytku w dochodach budżetowych na poziomie 24 mld zł planowane jest zwiększenie deficytu budżetowego o 16 mld zł. Cięcia w resortach mają wynieść ok. 8,5-8,6 mld zł.

Dodatkowo, aby znowelizować ustawę budżetową, rząd zdecydował się na nowelizację ustawy o finansach publicznych i zawieszenie na dwa lata 50-proc. progu ostrożnościowego dotyczącego relacji długu publicznego do PKB.( We wtorek premier Donald Tusk zapowiedział, że w sierpniu zostanie przedstawiona nowelizacja tegorocznego budżetu.

W świetle ubytku w dochodach budżetowych na poziomie 24 mld zł planowane jest zwiększenie deficytu budżetowego o 16 mld zł. Cięcia w resortach mają wynieść ok. 8,5-8,6 mld zł. Dodatkowo, aby znowelizować ustawę budżetową, rząd zdecydował się na nowelizację ustawy o finansach publicznych i zawieszenie na dwa lata 50-proc. progu ostrożnościowego dotyczącego relacji długu publicznego do PKB. Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »