Reklama

Niedziele handlowe na nowych zasadach. Wielkie zmiany w sklepach

Niedziele handlowe od 1 lutego czeka prawdziwa rewolucja. Wszystko przez przepisy, które ograniczają sklepom możliwość handlu w niedziele i święta pod pretekstem prowadzenia działalności pocztowej. Co się zmienia?

Niedziele handlowe od 1 lutego

Przyzwyczajenia klientów, którzy do tej pory wykorzystywali niedziele na zakupy, będą musiały się zmienić. Od 1 lutego w życie wchodzi zmiana ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Ta sklepom pozwala na niedzielny handel, przewidując katalog wyłączeń, ale na zupełnie nowych zasadach. Przede wszystkim zmiany dotyczą tych placówek, które wykorzystywały zwolnienie przewidziane dla placówek pocztowych.

Sklepy, które do tej pory wykorzystywały lukę w prawie, od 1 lutego będą musiały przekroczyć sumę 40 procent przychodów z takiej działalności. Jeśli nie spełnią tego warunku, nie będą się mogły otworzyć w niedziele. 

Reklama

Według rządzących ta jedna zmiana ma spowodować, że niedziele handlowe w 2022 roku ograniczą się tylko do siedmiu wyjątków. Co ważne, ewidencja sprzedaży ma być prowadzona oddzielnie dla każdej placówki handlowej, nawet w przypadku, gdy  przedsiębiorca posiada kilka takich sklepów. Większości placówek trudno będzie przekroczyć ten próg. 

Obecnie w największych sieciach, w zależności od konkretnej placówki, drzwi sklepów pozostają otwarte nawet w niedziele niehandlowe. To dzięki umowom i współpracy chociażby z Pocztą Polską. Sklepy wykorzystywały możliwość wdrażania usługi "Odbiór w Punkcie" w swoich sklepach, omijając w ten sposób zakazy handlu.

Kary za złamanie zakazu handlu w niedziele

Do tej pory lukę w ustawie o zakazie handlu wykorzystywały także sklepy budowlane. Od 1 lutego sklepy budowlane będą otwarte tylko w siedem niedziel w roku, w których nie obowiązuje zakaz handlu. To oznacza zamknięcie takich sklepów jak Obi czy Castorama.

Ograniczenia w niedzielnym handlu dotyczyć będzie również tych, którzy liczyli na łatwy dostęp do kultury i rozrywki. Drzwi dla klientów, z powodu przewidzianego limitu 40 procent przychodów z działalności pocztowej, zamkną chociażby Empik i Smyk. 

Jak duże są kary za złamanie zakazu handlu? Okazuje się, że bardzo wysokie. Za handel w niedzielę objętą zakazem sprzedaży grozi od 1000 zł do 100 tysięcy zł kary. W pierwszym półroczu 2021 roku Państwowa Inspekcja Pracy skontrolowała niemal 700 placówek, z czego 53 naruszyły zakaz niedzielnego handlu. Można spodziewać się, że już od 1 lutego liczba takich kontroli wzrośnie.  Kalendarz niedziel handlowych w 2022 roku

Zgodnie z obowiązującym prawem zakaz nie dotyczy tylko siedmiu niedziel w roku. Najbliższa niedziela handlowa przypada 30 stycznia.

Kiedy będą kolejne niedziele handlowe w 2022 roku? Drzwi sklepów oraz galerii będą otwarte dla klientów także w ostatnie niedziele kwietnia, czerwca oraz sierpnia. Dodatkowo handlowe będą także dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie w grudniu oraz jedna tuż przed Wielkanocą, w kwietniu. 

Kalendarz niedziel handlowych wygląda następująco:

  • 10 kwietnia
  • 24 kwietnia
  • 26 czerwca
  • 28 sierpnia
  • 11 grudnia
  • 18 grudnia

Sklepy otwarte w niedziele niehandlowe

Zmiany w ograniczeniach handlu w niedziele i święta, które wejdą o 1 lutego, nie dotyczą wszystkich. Ustawa o zakazie handlu wciąż zawiera 32 wyjątki, dzięki którym właściciele sklepów mogą prowadzić sprzedaż w drugi dzień weekendu. 

Sklepy otwarte w niedziele niehandlowe to między innymi te, w których za ladą stoją ich właściciele

Od 1 lutego takiego właściciela będą też mogła zastąpić jego rodzina (dziecko, małżonek a nawet rodzic). Otwarte będą także stacje paliw oraz restauracje, a na obsługę w niedziele niehandlowe w 2022 roku można liczyć również w wybranych sklepach na dworcach PKP czy lotniskach. 

Zakaz handlu nie dotyczy aptek, a w niehandlowe niedziele wypadające w dniach od 1 czerwca do 30 września będą mogły być otwarte placówki prowadzące handel materiałami eksploatacyjnymi do maszyn rolniczych. W tym okresie otwarte będą także sklepy z materiałami używanymi do bieżącej pracy maszyn rolniczych lub narzędziami do wymiany ich części.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »