Niektóre dochody bez składek na ZUS
Od 1 sierpnia, od niektórych przychodów uzyskiwanych przez osoby zatrudnione na zlecenie nie trzeba będzie odprowadzać składek do ZUS na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Chodzi np. o finansowane przez pracodawcę koszty szkolenia czy zwrot kosztów podróży służbowej.
Nowe zasady zostały wprowadzone mocą nowelizacji rozporządzenia ministra pracy "w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe". Z obowiązku płacenia składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe zwolnione będą np. świadczenia z Zakładowego Funduszu Świadczeń Pracowniczych, finansowane przez pracodawcę koszty szkolenia, ekwiwalenty pieniężne za używanie prywatnego samochodu do celów służbowych w jazdach lokalnych, zwrot kosztów podróży służbowych, zwrot wydatków na pranie odzieży roboczej czy używanie odzieży i obuwia własnego zamiast roboczego.
ZUS jednak odpuszcza
Dotychczas takie świadczenia były wolne od ZUS tylko wtedy, gdy dotyczyły osób zatrudnionych na umowę o pracę. Od 1 sierpnia zwolnienie obejmie także zleceniobiorców. Będzie miało ono zastosowanie również do członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych oraz osób wykonujących pracę na podstawie umowy agencyjnej.
Zmiana przepisów jest wynikiem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 16 lutego 2010 r. Orzekł on, że ograniczenie zwolnienia z obowiązku płacenia składek na ZUS tylko do niektórych świadczeń uzyskiwanych przez etatowych pracowników jest niezgodne z Konstytucją.