Reklama

Niemcy coraz zamożniejsi

W czasie koronakryzysu mieszkańcy Niemiec stali się mistrzami oszczędzania i częściej inwestują na giełdzie – wynika z danych Niemieckiego Bundesbanku.

Reklama

Pomimo pandemii koronawirusa i związanego z nią kryzysu gospodarczego Niemcy są tak zamożni jak nigdy. Wartość zasobów pieniężnych prywatnych gospodarstw w RFN wyniosła na koniec 2020 roku prawie 7 bilionów euro - wynika z opublikowanych w piątek (16.04.2021) danych niemieckiego banku centralnego, Bundesbanku.

Majątek w formie gotówki, papierów wartościowych, lokat bankowych, jak również roszczeń ubezpieczeniowych wzrósł w ostatnim kwartale ubiegłego roku o 211 miliardów euro w porównaniu do trzeciego kwartału i osiągnął rekordową wysokość 6,95 biliona euro. Jak zaznacza agencja DPA, dane nie zawierają jednak informacji o tym, jak rozkłada się ten majątek.

Więcej gotówki i depozytów

Reklama

Według Bundesbanku wzrosły przede wszystkim zasoby gotówkowe i depozyty o łączną kwotę 74 miliardów euro, jak również nastąpił wzrost wartości inwestycji w akcje i inne udziały (o 61 miliardów).   

W obawie przed redukcją czasu pracy (Kurzarbeit) albo bezrobociem w wyniku koronakryzysu wielu mieszkańców Niemiec unikało wydatków, a zamknięcie większości sklepów w czasie lockdownu i ograniczenia w podróżowaniu zahamowały konsumpcję.

Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego stopa oszczędności w Niemczech była w zeszłym roku na rekordowo wysokim poziomie 16,3 procent. Oznacza to, że ze 100 euro dochodu do dyspozycji gospodarstwa domowe w Niemczech odłożyły ponad 16 euro.

Odważniejsi na giełdzie

Zazwyczaj obawiający się ryzyka na giełdzie ciułacze w ubiegłym roku więcej inwestowali w akcje albo fundusze. "Prywatne gospodarstwa domowe pozostały w czwartym kwartale bardzo aktywne na rynku kapitałowym" - podał Bundesbank. Od października do końca grudnia 2020 roku kupiły one akcje i jednostki funduszy o wartości 21 miliardów euro.

Według danych Niemieckiego Instytutu Akcji (DAI), liczba akcjonariuszy w Niemczech była w ubiegłym roku najwyższa od prawie 20 lat. Około 12,35 miliona osób posiadało akcje przedsiębiorstw i/albo fundusze akcyjne; to o 2,7 miliona więcej niż rok wcześniej. Więcej akcjonariuszy było w Niemczech ostatnio w 2001 roku - 12,9 miliona.

Szybko dostępne pieniądze

Akcje i fundusze nadal stanowią jednak tylko ułamek całego majątku pieniężnego gospodarstw domowych w Niemczech. Jak wynika z danych Bundesbanku, na koniec ubiegłego roku ulokowały one w akcjach i innych udziałach około 805 miliardów euro. W przypadku funduszy inwestycyjnych było to około 735 miliardów euro.
Największa część majątku pieniężnego gromadzona jest w gotówce i na lokatach bankowych, które wprawdzie aktualnie nie przynoszą odsetek, ale po które można sięgnąć w każdej chwili. Wartość zasobów gotówkowych i na lokatach bankowych wynosiła na koniec 2020 roku około 2,809 biliona euro.

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!

Po odjęciu zadłużenia gospodarstw domowych ich majątek pieniężny wzrósł o 187 miliardów euro, do 4,99 biliona euro.

(DPA, bundesbank.de/widz)

Dowiedz się więcej na temat: Niemcy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »