Niemcy: Od maja bilet za 49 euro na lokalną komunikację

Tani bilet za 9 euro na regionalną komunikację kolejową i komunikację miejską został wprowadzony w Niemczech od 1 czerwca ub.r. na trzy miesiące i okazał się ogromnym sukcesem. Od tego czasu rząd w Berlinie głowił się nad nowym, mniej kosztownym dla budżetu rozwiązaniem. Efektem będzie wprowadzenie od maja na terenie całych Niemiec biletu za 49 euro w transporcie lokalnym.

- Bilet zostanie wprowadzony 1 maja - zapowiedział w piątek (27.01) po spotkaniu roboczym z przedstawicielami rządu przewodniczący Konferencji Ministrów Transportu landów Oliver Krischer (Zieloni), minister transportu Nadrenii Północnej-Westfalii. - Życzenie wielu od 1 maja stanie się rzeczywistością.

Bilet za 49 euro do kupienia już w kwietniu

Bilety będzie można kupować od kwietnia - przedsiębiorstwa transportowe już potwierdziły, że to technicznie możliwe. Trwają ustalenia ostatnich szczegółów. Planowane jest także obniżenie kosztów biletów pracowniczych (Job-Ticket). To ważny krok we wspieraniu mobilności przyjaznej dla klimatu - powiedział Krischer.

Reklama

Bilet na Niemcy za 49 euro (Deutschlandticket) ma być następcą biletu za 9 euro, który sprzedał się latem w ponad 50 mln egzemplarzy. Obowiązywał od czerwca do sierpnia i można było na jego podstawie korzystać z lokalnych autobusów i kolei regionalnej w całych Niemczech. Tak będzie też z nowym biletem za 49 euro.

Bilet za 49 euro - konieczna zgoda KE

Bilet za 49 euro mógłby obwiązywać już od początku roku, ale rząd i landy nie mogły się porozumieć ws. niektórych przepisów. Minister transportu Volker Wissing forsował bilet cyfrowy, a niektóre landy chciały oferować również papierowe.

Przed wdrożeniem biletu trzeba ponadto uzyskać zgodę Komisji Europejskiej i uzupełnić ustawę o regionalizacji kolei. Wdrożenie biletu to zadanie związków i spółek transportowych, które są zobowiązane także do przestrzegania prawa w swoich landach.

(Reuters/mar), Redakcja Polska Deutsche Welle

Biznes INTERIA na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Zobacz również:

Deutsche Welle
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »