Niemcy spadły w globalnym rankingu konkurencyjności

Niemcy znalazły się na siódmym miejscu tegorocznego globalnego rankingu konkurencyjności, który publikuje Światowe Forum Ekonomiczne. To spadek aż o cztery pozycje w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Światowe Forum Ekonomiczne podkreśliło, że "największą słabością Niemiec" okazały się w tym roku sieci internetowe i komórkowe. Pozycję lidera straciły natomiast USA na rzecz Singapuru, uznanego za najbardziej konkurencyjną gospodarkę świata.

Niemcy, pomimo tego, że są największą gospodarką w Unii Europejskiej, odnotowują straty pod względem konkurencyjności - zaznaczono.

Spadek o cztery pozycje

Zgodnie z danymi globalnego raportu konkurencyjności, Niemcy spadły o cztery pozycje względem zeszłego roku, zajmując obecnie siódmą pozycję. Spośród 103 wskaźników Niemcy uzyskały w tym roku niższe wyniki w 53 obszarach.

Reklama

W raporcie zaznaczono, że Niemcy co prawda zostały sklasyfikowane jako "numer jeden" pod względem zdolności do innowacji i dobrze plasują się pod względem stabilności makroekonomicznej i w infrastrukturze, jednak pozostają w tyle w jednym obszarze - internecie i sieciach komórkowych.

"Największą słabością Niemiec jest stosunkowo niski poziom wdrożenia technologii informacyjno-komunikacyjnych" - wskazało Światowe Forum Ekonomiczne.

W raporcie podkreślono, że Niemcy pozostają w tyle za wszystkimi krajami bałtyckimi i nordyckimi, kilkoma krajami Zatoki Perskiej, a także Chinami i Rosją pod względem wykorzystania technologii informacyjnych. Dodano, że dostęp do szerokopasmowego łącza światłowodowego wciąż jest w Niemczech "przywilejem nielicznych".

Singapur wyprzedza USA

Tytuł najbardziej konkurencyjnej gospodarki na świecie należy w tym roku do Singapuru. Azjatyckie miasto-państwo wyprzedziło tym samym dotychczasowego lidera, którym były Stany Zjednoczone. Ankietowani liderzy biznesu w USA wyrazili obawy, że kraj ten jest coraz mniej otwarty na handel międzynarodowy.

W rankingu podkreślono, że Singapur ma "najbardziej otwartą gospodarkę na świecie", odnotowując najnowocześniejszą infrastrukturę azjatyckiego tygrysa i silną współpracę między pracownikami a zarządem.

Pierwsza dziesiątka

W najlepszej dziesiątce, po Singapurze i Stanach Zjednoczonych, znalazły się: Hongkong, Holandia, Szwajcaria, Japonia, Niemcy, Szwecja, Wielka Brytania i Dania. Polska pod względem konkurencyjności znalazła się na 37. miejscu. Oznacza to, że jej wynik nie zmienił się w stosunku do ubiegłorocznego raportu.

Globalny raport konkurencyjności jest oparty na Globalnym Indeksie Konkurencyjności (Global Competitiveness Index, GCI). Powstaje na podstawie danych krajowych i ankiet przeprowadzanych w firmach w różnych obszarach, dotyczących m.in. rynku pracy, ochrony zdrowia, innowacyjności, infrastruktury, stabilności makroekonomicznej, edukacji, czy rynku finansowego. W skład indeksu tworzącego ranking wchodzi 12 kategorii. Pod uwagę brane są łącznie 103 wskaźniki.

Światowe Forum Ekonomiczne jest znane z organizacji corocznej konferencji w Davos, będącej spotkaniem liderów politycznych i gospodarczych z całego świata.

(dpa, ap)/mast, Redakcja Polska Deutsche Welle

Kancelaria Prawna Skarbiec specjalizuje się w ochronie majątku, doradztwie strategicznym dla przedsiębiorców oraz zarządzaniu sytuacjami kryzysowymi

Deutsche Welle
Dowiedz się więcej na temat: konkurencyjność

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »