Niemcy spadły w globalnym rankingu konkurencyjności
Niemcy znalazły się na siódmym miejscu tegorocznego globalnego rankingu konkurencyjności, który publikuje Światowe Forum Ekonomiczne. To spadek aż o cztery pozycje w porównaniu z ubiegłym rokiem.
Światowe Forum Ekonomiczne podkreśliło, że "największą słabością Niemiec" okazały się w tym roku sieci internetowe i komórkowe. Pozycję lidera straciły natomiast USA na rzecz Singapuru, uznanego za najbardziej konkurencyjną gospodarkę świata.
Niemcy, pomimo tego, że są największą gospodarką w Unii Europejskiej, odnotowują straty pod względem konkurencyjności - zaznaczono.
Zgodnie z danymi globalnego raportu konkurencyjności, Niemcy spadły o cztery pozycje względem zeszłego roku, zajmując obecnie siódmą pozycję. Spośród 103 wskaźników Niemcy uzyskały w tym roku niższe wyniki w 53 obszarach.
W raporcie zaznaczono, że Niemcy co prawda zostały sklasyfikowane jako "numer jeden" pod względem zdolności do innowacji i dobrze plasują się pod względem stabilności makroekonomicznej i w infrastrukturze, jednak pozostają w tyle w jednym obszarze - internecie i sieciach komórkowych.
"Największą słabością Niemiec jest stosunkowo niski poziom wdrożenia technologii informacyjno-komunikacyjnych" - wskazało Światowe Forum Ekonomiczne.
W raporcie podkreślono, że Niemcy pozostają w tyle za wszystkimi krajami bałtyckimi i nordyckimi, kilkoma krajami Zatoki Perskiej, a także Chinami i Rosją pod względem wykorzystania technologii informacyjnych. Dodano, że dostęp do szerokopasmowego łącza światłowodowego wciąż jest w Niemczech "przywilejem nielicznych".
Tytuł najbardziej konkurencyjnej gospodarki na świecie należy w tym roku do Singapuru. Azjatyckie miasto-państwo wyprzedziło tym samym dotychczasowego lidera, którym były Stany Zjednoczone. Ankietowani liderzy biznesu w USA wyrazili obawy, że kraj ten jest coraz mniej otwarty na handel międzynarodowy.
W rankingu podkreślono, że Singapur ma "najbardziej otwartą gospodarkę na świecie", odnotowując najnowocześniejszą infrastrukturę azjatyckiego tygrysa i silną współpracę między pracownikami a zarządem.
W najlepszej dziesiątce, po Singapurze i Stanach Zjednoczonych, znalazły się: Hongkong, Holandia, Szwajcaria, Japonia, Niemcy, Szwecja, Wielka Brytania i Dania. Polska pod względem konkurencyjności znalazła się na 37. miejscu. Oznacza to, że jej wynik nie zmienił się w stosunku do ubiegłorocznego raportu.
Globalny raport konkurencyjności jest oparty na Globalnym Indeksie Konkurencyjności (Global Competitiveness Index, GCI). Powstaje na podstawie danych krajowych i ankiet przeprowadzanych w firmach w różnych obszarach, dotyczących m.in. rynku pracy, ochrony zdrowia, innowacyjności, infrastruktury, stabilności makroekonomicznej, edukacji, czy rynku finansowego. W skład indeksu tworzącego ranking wchodzi 12 kategorii. Pod uwagę brane są łącznie 103 wskaźniki.
Światowe Forum Ekonomiczne jest znane z organizacji corocznej konferencji w Davos, będącej spotkaniem liderów politycznych i gospodarczych z całego świata.
(dpa, ap)/mast, Redakcja Polska Deutsche Welle
Kancelaria Prawna Skarbiec specjalizuje się w ochronie majątku, doradztwie strategicznym dla przedsiębiorców oraz zarządzaniu sytuacjami kryzysowymi