Niemcy uniknęły najgorszego. Co ze strefą euro?
Niemcy na razie wybroniły się przed tzw. techniczną recesją. Wzrost Produktu Krajowego Brutto w III kwartale 2024 roku sięgnął 0,2 proc. Przypomnijmy - PKB Niemiec w II kwartale skurczył się o 0,1 proc., a powtórka negatywnego wyniku oznaczałaby właśnie techniczną recesję. W środę dane dot. PKB podał też Eurostat (dane dla strefy euro i całej UE). Licząc kwartał do kwartału, wzrost PKB w strefie euro sięgnął 0,4 proc. i 0,3 proc. w UE (w porównaniu z analogicznym kwartałem ub.r. wzrost wyniósł 0,9 proc. dla strefy euro i UE).
Niemiecki Federalny Urząd Statystyczny (Destatis) poinformował, że produkt krajowy brutto (PKB), w trzecim kwartale 2024 r wzrósł o 0,2 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału. Oczekiwania rynkowe były bardziej pesymistyczne - spodziewano się spadku o 0,1 proc.
"W centrum uwagi będą dziś pierwsze szacunki wzrostu PKB za III kwartał 2024. Z uwagą (i obawą) będziemy śledzić dane o PKB z Niemiec - gospodarka naszego zachodniego sąsiada może się znaleźć w technicznej recesji" - napisali w porannym komentarzu (jeszcze przed opublikowaniem najnowszych danych z Niemiec) analitycy PKO BP.
Sami Niemcy są świadomi swojej trudnej sytuacji - potwierdzają, że perspektywy dla niemieckiej gospodarki są ponure.
W pierwszej połowie października minister gospodarki Robert Habeck prognozował, że w tym roku produkt krajowy brutto skurczy się, a nie wzrośnie, jak wcześniej oczekiwano.
Habeck zwrócił uwagę na główną bolączkę niemieckiej gospodarki, która ucierpiała z powodu rosnących cen energii po pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę. "Należy stworzyć neutralny dla klimatu system elektroenergetyczny" - konkludował Robert Habeck
Także Instytut Makroekonomii i Badań nad Cyklem Koniunkturalnym (IMK) obniżył swoje prognozy gospodarcze dla Niemiec przewidując, że w 2024 r. produkt krajowy brutto (PKB) pozostanie na niezmienionym poziomie (wzrost o 0,0 proc.).
Wykres. Stagnacja niemieckiej gospodarki w ostatnich latach (źródło: Destatis)
Kłopoty niemieckiej gospodarki doskonale widoczne są w branży uważanej za wiodącą - w przemyśle samochodowym. Volkswagen ogłosił, że firma planuje zamknięcie co najmniej trzech fabryk w Niemczech. Zapowiedziano zwolnienia sięgające dziesiątek tysięcy pracowników i redukcję wynagrodzeń o 10 proc. Zarząd firmy wskazuje, że część z niemieckich fabryk jest nawet dwukrotnie droższa w utrzymaniu niż fabryki konkurencyjnych marek.
Eurostat podał w środę najnowsze dane makroekonomiczne ze strefy euro i z całej UE. Jak poinformowano, w III kwartale br. PKB wzrósł o 0,4 proc. w strefie euro (w stosunku do poprzedniego kwartału) i o 0,3 proc. w całej UE.
"W porównaniu z analogicznym kwartałem poprzedniego roku, PKB skorygowany sezonowo wzrósł w trzecim kwartale 2024 r. o 0,9 proc. zarówno w strefie euro, jak i w UE" - podał Eurostat.
Wykres. Wzrost PKB w strefie euro i w UE w III kwartale 2024 w porównaniu z analogicznym kwartałem 2023
***