Niemcy: Ważne zmiany w roku 2021

Wyższe emerytury, redukcja podatku solidarnościowego i droższe paliwo. To wszystko, obok koronakryzysu, wpłynie na codzienne życie Niemców w nowym roku.

Emeryci otrzymujący niską emeryturę dostaną podwyżkę. Większość niemieckich podatników nie będzie już musiała płacić podatku solidarnościowego. W związku z programem wspierania technologii przyjaznych dla środowiska benzyna i podatek samochodowy mogą podrożeć.

Oto przegląd najważniejszych zmian, które czekają Niemców w 2021 roku.

Ryczałt za zdalną pracę

Kto w związku z koronakryzysem pracuje zdalnie w domu, za każdy dzień pracy w ten sposób otrzyma ulgę podatkową w wysokości 5 euro. Nie może ona jednak przekroczyć 600 euro rocznie. Ryczałt ten będzie zaliczany do kosztów uzyskania przychodu. Skorzysta na tym jednak stosunkowo niewielu podatników.

Reklama

Płaca minimalna

Ustawowa płaca minimalna wzrośnie od 1 stycznia z 9,35 euro za godzinę do 9,50 euro.

Emerytura podstawowa

Około 1,3 mln osób pobierających tę niską emeryturę otrzyma podwyżkę. Skorzystają z niej ci, którzy przez przynajmniej 33 lata płacili składki emerytalne. Podwyżka wyniesie średnio 75 euro.

Co prawda emerytura podstawowa wejdzie w życie dopiero 1 stycznia, ale jej wypłacanie nastąpi, jak wszystko na to wskazuje, z kilkumiesięcznym opóźnieniem spowodowanym problemami natury administracyjnej i upoważnieni do jej pobierania otrzymają stosowne wyrównanie.

Podatek solidarnościowy

Od 1 stycznia większość Niemców nie będzie go już płacić. Podatek solidarnościowy w dalszym ciągu będzie uiszczać tylko około 10 procent Niemców o najwyższych dochodach.

VAT

Od 1 stycznia stawka podstawowa VAT będzie wynosić ponownie 19 procent na większość towarów i usług i 7 procent za artykuły codziennego użytku. Z uwagi na pandemię koronawirusa rząd w Berlinie obniżył na pół roku stawkę VAT dla podtrzymania koniunktury.

Podatek dochodowy

Od płacenia podatku dochodowego w 2021 roku będą zwolnieni ci, których roczny dochód nie przekroczy 9744 euro. W tym roku granicą tą było 9408 euro. Granicę, od której obowiązuje najwyższy, 42-procentowy podatek dochodowy, ustanowiono na poziomie 57 919 euro.

Ulgi podatkowe dla niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne będą mogły w zeznaniu podatkowym za rok 2021 domagać się większego ryczałtu, który uwolni ich od wskazywania na wiele kosztów szczegółowych, np. kosztów dojazdu. Wysokość tego ryczałtu zależy od stopnia inwalidztwa i waha się od 1140 do 2840 euro.

Zasiłek rodzinny

Od 1 stycznia zasiłek rodzinny (Kindergeld) wzrośnie z 204 do 219 euro miesięcznie na pierwsze i drugie dziecko, na trzecie dziecko z 220 na 225 euro, a od czwartego dziecka z 235 na 250 euro.

Wzrosną też ulgi podatkowe z tytułu posiadania dzieci o ponad 500 euro do maksymalnie 8388 euro. Wzrośnie też dodatek na dziecko dla rodzin o niskich dochodach - ze 185 do 205 euro na miesiąc.

Podatek samochodowy

Podatek ten wzrośnie dla nabywców nowych samochodów o dużym zużyciu paliwa, co ma zachęcić konsumentów do kupowania oszczędniejszych aut. Nie dotyczy to jednak już zarejestrowanych pojazdów. Zakłada się, że podatek ten wzrośnie średnio o 15,80 euro rocznie.

Opłata za CO2

W ramach walki z ociepleniem klimatu, od 1 stycznia 2021 roku wprowadza się w Niemczech narodową opłatę za CO2 w ruchu drogowym i ogrzewaniu mieszkań.

Za tonę CO2 wyzwolonego podczas zużycia oleju napędowego, benzyny lub gazu ziemnego, przedsiębiorstwa i rafinerie muszą wnieść opłatę początkową w wysokości 25 euro, którą później będą mogły przerzucić na konsumentów. W praktyce oznacza to wzrost ceny litra benzyny o 7 centów, litra oleju napędowego o 7,9 centa i gazu ziemnego o 0,6 centa za kilowatogodzinę.

Zakaz jednorazowego plastiku

Zakaz ten zacznie obowiązywać w całej UE od 3 lipca 2021 roku. Nie będzie wolno sprzedawać jednorazowych sztućców, talerzy, plastikowych słomek do napojów, patyczków kosmetycznych i paru innych artykułów.

Przemysł mięsny

Od 1 stycznia zabronione jest zawieranie zakładowych umów zbiorowych w ubojniach. Zabronione będzie korzystanie z pracowników leasingowych przy zabijaniu zwierząt i rozbieraniu mięsa.

Badania USG

Od 1 stycznia zabronione będzie robienie USG płodu na życzenie i bez wyraźnych wskazań medycznych. Ma to chronić rozwój dziecka przed zbędną ingerencją z zewnątrz.

Upskirting

Upskirting, czyli robienie zdjęć pod spódnicą nieświadomej tego kobiety albo fotografowanie jej dekoltu, od 1 stycznia będzie zagrożone karą więzienia do dwóch lat. To samo dotyczy upowszechniania takich ujęć w sieci lub w mediach społecznościowych.

(DPA/jak), Redakcja Polska Deutsche Welle

- - - - - -
Trwa wielka loteria na 20-lecie Interii! 

Weź udział i wygraj! Każdego dnia czeka ponad 20 000 złotych - kliknij i sprawdź

- - - - - -

Deutsche Welle
Dowiedz się więcej na temat: Niemcy | emerytura | podatki | paliwa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »