Niemcy. Zużycie gazu mniejsze o 40 proc. niż rok temu

Niemcy zużyli w ubiegłym tygodniu o 40 procent mniej gazu niż w tym samym okresie w minionych latach. To dobra wiadomość w obliczu kryzysu energetycznego.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Z powodu wysokich temperatur gospodarstwa domowe oraz małe firmy w Niemczech zużyły w ubiegłym tygodniu zdecydowanie mniej gazu niż w w tym samym okresie w minionych latach.

Od 17 do 23 października (42. tydzień roku) średnie dzienne zużycie gazu wyniosło 549 gigawatogodzin (GWh), poinformowała Federalna Agencja ds. Sieci. To o 41 procent mniej niż w tym samym tygodniu w latach 2018 do 2021, gdy zużycie wynosiło średnio 935 GWh.

Reklama

Z danych agencji wynika, że to głównie zasługa wysokich temperatur. W 42. tygodniu tego roku średnia temperatura wynosiła bowiem 12,8 stopnia Celsjusza, czyli o 2,5 stopnia więcej niż średnia z lat 2018-2021.

Zużycie gazu w Niemczech w ubiegłym tygodniu było o niecałe 31 procent niższe niż średnia z wcześniejszych lat. Szef Federalnej Agencji ds. Sieci Klaus Mueller zaapelował do Niemców, aby starali się oszczędzać gaz także, gdy zrobi się zimniej.

Gaz deficytowy

Z powodu rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie i wstrzymaniu dostaw rosyjskiego gazu do odbiorców w zachodniej Europie Niemcom grozi tej zimy niedobór tego surowca, wykorzystywanego na masową skalę przez przemysł oraz do ogrzewania budynków.

Dzięki organizowanym w ekspresowym tempie dostawom z alternatywnych źródeł Niemcom udało się zapełnić swoje magazynu gazu przez zbliżającą się zimą. Mimo to sytuacja nadal uznawana jest za napiętą. W przypadku bardzo niskich temperatur zapasy gazu mogą skończyć się w ciągu dwóch miesięcy.

(DPA, DW/szym), Redakcja Polska Deutsche Welle

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Pogoda na Wszystkich Świętych. Takich prognoz nie było od 30 lat

Zobacz również:

Deutsche Welle
Dowiedz się więcej na temat: gaz | kryzys gazowy | kryzys energetyczny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »