Niemiecki minister finansów: Brak oznak recesji

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble powiedział w poniedziałek w wywiadzie radiowym, że nie obawia się recesji w Niemczech pomimo spowolnienia wzrostu gospodarczego i turbulencji na rynkach.

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble powiedział w poniedziałek w wywiadzie radiowym, że nie obawia się recesji w Niemczech pomimo spowolnienia wzrostu gospodarczego i turbulencji na rynkach.

"Mamy do czynienia z pewnego rodzaju zahamowaniem przesadzonych oczekiwań, ale nie ma żadnych oznak recesji" - powiedział Schaeuble w radiu Deutschlandfunk, komentując najnowsze wskaźniki ekonomiczne, według których w drugim kwartale tego roku PKB wzrósł zaledwie o 0,1 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału.

"Nastąpiło osłabienie rozwoju koniunktury, które okazało się silniejsze, niż przewidywano" - przyznał minister finansów. Jak podkreślił, że wszystko przemawia za tym, iż w 2011 roku możliwy jest wzrost PKB Niemiec na poziomie 3 procent. "To więcej, niż przewidywano na początku roku" - dodał.

Reklama

Zdaniem Schaeublego "euro jest stabilne". "Jeśli przyjrzymy się kursom walut, to widać, że rynki mają zaufanie do euro. Przez te wszystkie miesiące niepokojów, które były związane przede wszystkim z kryzysem zadłużenia w USA i gorszą perspektywą rozwoju gospodarki światowej, euro pozostało stabilne" - powiedział minister, wskazując, że kurs europejskiej waluty stale wynosi 1,4-1,5 wobec dolara.

Według opublikowanego w poniedziałek sierpniowego raportu resortu finansów Niemiec również w kolejnych miesiącach można oczekiwać osłabienia dynamiki wzrostu gospodarczego w porównaniu do tempa wzrostu na początku roku, co jest związane ze słabszą koniunkturą na świecie.

W lipcu niemieckie państwo i kraje związkowe odnotowały wzrost wpływów z podatków o 9,9 proc. w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku. Według ministerstwa finansów już w tym roku Niemcy mogą ograniczyć deficyt do 1,5 proc. PKB i jest szansa na zrównoważony budżet już w 2014 roku. Dotychczas rząd prognozował, że w 2011 roku deficyt wyniesie 2 proc. PKB.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »