Nierówności płci widoczne w emeryturach. O ile mniejszy majątek gromadzą kobiety w porównaniu do mężczyzn?

Nierówność płci jest problemem, który od dawna dotyka kobiet w całym ich życiu zawodowym. Często oceny nierówności płci dokonuje się przez pryzmat wynagrodzenia, kariery, emerytury lub reprezentacji przywódczej, ale w rzeczywistości nierówność ta jest wielowymiarowa i jako taka powinna być badana.

Nierówność płci jest problemem, który od dawna dotyka kobiet w całym ich życiu zawodowym. Często oceny nierówności płci dokonuje się przez pryzmat wynagrodzenia, kariery, emerytury lub reprezentacji przywódczej, ale w rzeczywistości nierówność ta jest wielowymiarowa i jako taka powinna być badana.

Kobiety na całym świecie przechodzą na emeryturę z majątkiem o jedną czwartą mniejszym niż mężczyźni, a różnica ta zwiększa się w przypadku stanowisk wymagających najwyższych kwalifikacji - wynika z badania opublikowanego przez Willis Towers Watson.

Polska daleko w zestawieniu

O ile średnio na świecie kobiety gromadzą wysokość 74 proc. kapitału emerytalnego mężczyzn, to w przypadku najbardziej wykwalifikowanych stanowisk (w tym również stanowisk kierowniczych) jest to zaledwie 62 proc. Badanie przeprowadzono w 39 krajach. Największa różnica na niekorzyść kobiet (60 proc.) występuje w Nigerii, a najmniejsza w Korei Południowej (90 proc.).

Reklama

Z kolei średnia europejska w badaniu wyniosła 77 proc. Na tym tle Polska wypada niezbyt imponująco. W naszym kraju kobiety gromadzą tylko 73 proc. majątku mężczyzn, co daje nam 12 miejsce na 14 badanych europejskich krajów. Wyprzedzamy tylko Wielką Brytanię i Niderlandy.

Kobiety na stanowiskach kierowniczych najbardziej pokrzywdzone

Dysproporcja w zasobach emerytalnych podąża za trendami pokazującymi podobną zależność w wynagrodzeniach kadry kierowniczej wyższego szczebla. Eksperci twierdzą, że kobiety akceptują stanowiska z niższym wynagrodzeniem, a poza tym nie potrafią negocjować równie wysokiego wynagrodzenia pozapłacowego, które często zyskuje na wartości wraz z upływem czasu. Na przykład w 2020 r. kobiety na najwyższych stanowiskach kierowniczych w spółkach wchodzących w skład indeksu S&P 500 zarabiały tylko 75 proc. tego, co mężczyźni. Sytuacja nie poprawia się, a nawet się pogarsza, bo wspomniana luka płacowa była najwyższa od dziewięciu lat.

- Jednak dysproporcja w poziomie zamożności emerytalnej jest wskaźnikiem kumulacji różnic w całej karierze zawodowej i jest jeszcze mniej zrozumiała niż różnica w wynagrodzeniu kobiet pracujących - powiedziała Manjit Basi, starsza dyrektor w WTW i jedna z autorek badania.

Globalny raport WTW na temat równości majątkowej kobiet i mężczyzn bada różnice w poziomie zamożności kobiet i mężczyzn w pięciu regionach świata, analizując przyczyny tego zróżnicowania - w tym powiązany wpływ kariery zawodowej, wsparcia rodzinnego, wydarzeń życiowych i umiejętności finansowych na gromadzenie majątku.

Czym jest Wealth Equity Index?

Wealth Equity Index - opracowany we współpracy ze Światowym Forum Ekonomicznym - przyjmuje holistyczne spojrzenie na nierówność płci w całym okresie życia kobiet i określa różnice majątkowe pomiędzy mężczyznami a kobietami w momencie przejścia na emeryturę. Potwierdza on, że kobiety są w znacznie gorszej sytuacji, jeśli chodzi o gromadzenie majątku pod koniec kariery zawodowej.

Krzysztof Maciejewski

 

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zarobki | Kobiety | Emerytura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »