Nietypowy eksperyment. Płacą 12 tysięcy euro za leżenie w łóżku

Spędzenie 60 dni w łóżku za 12 tysięcy euro - taką kwotę są gotowi zapłacić słoweńscy naukowcy. Celem prowadzonych przez nich badań jest wypracowanie skuteczniejszych metod przeciwdziałania niekorzystnym dla organizmu warunkom, na jakie narażeni są astronauci podczas misji kosmicznych. Badania będą finansowane przez Europejską Agencję Kosmiczną.

Ochotników poszukuje Instytut Jožefa Stefana w Lublanie - największa placówka badawcza w Słowenii. Aby wziąć udział w nietypowym eksperymencie, trzeba być mężczyzną w wieku od 18 do 45 lat, ważyć najwyżej 95 kilogramów i cieszyć się dobrym zdrowiem. Podstawowym warunkiem jest chęć spędzenia w łóżku 60 dni. Wytrwałych czekać będzie nagroda - 12 tysięcy euro. 

Chętni do leżenia w łóżku już są

Ogłoszenie planowano opublikować lada dzień, a składanie wniosków miało się rozpocząć w połowie czerwca. Jak informuje portal sloveniatimes.com, informacja dostała się do mediów i chęć udziału w badaniu wyraziło już ponad 200 osób. - Ogłoszenie o pracę wyciekło i zostało upublicznione trochę za wcześnie, ale zawarte w nim informacje były prawdziwe - zapewniał portal naukowiec, Igor Mekjavić. 

Reklama

Ze wszystkich zainteresowanych naukowcy wybiorą 12 osób. Zgłaszających chęć udziału w badaniu nie zniechęciła nawet informacja, że w trakcie eksperymentu naukowcy nie pozwolą jego uczestnikom opuszczać łóżek. Mężczyźni spędzą w nich 1440 godzin - od chwili wejścia, do wyjścia z po 60 dniach. 

Badania pomogą kosmonautom

Badania słoweńskich naukowców będą finansowane przez Europejską Agencję Kosmiczną. Ich celem będzie lepsze poznanie reakcji ludzkiego organizmu na warunki, z jakimi zmagają się astronauci podczas misji kosmicznych. Uczestnicy eksperymentu zostaną poddani testom na wytrzymałość. Między innymi będą badane ich reakcje na bycie w stanie niedotlenienia połączonego z bezczynnością. 

Zebrane dane pozwolą naukowcom na opracowanie strategii, które skuteczniej zapobiegną utracie tkanki kostnej podczas pobytu w kosmosie, a także zanikowi mięśni przez astronautów. Mają też przeciwdziałać niekorzystnym zmianom w układzie sercowo-naczyniowym, na które narażone są osoby przebywające w przestrzeni kosmicznej. 

ew, Sloveniatimes

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: badania naukowe | eksperyment
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »