Reklama

Niewesoła przyszłość Hiszpanii

Hiszpania to drugi po Portugalii kraj najbardziej narażony na bankructwo w przypadku niedokapitalizowania Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (ESM). Obecny program o wartości 500 mld euro zostanie jednak prawdopodobnie powiększony 30 marca do 750 mld w drodze kompromisu z Niemcami.

Niemniej nawet ta suma to za mało. Problemem Hiszpanii jest tzw. prawo mnożników fiskalnych. Ekonomiści z reguły stosują mnożnik na poziomie 0,5x na każdy 1 proc. oszczędności fiskalnych - zatem zacieśnienie polityki pieniężnej o 1 proc. "kosztuje" 0,5 proc. wzrostu PKB.

Reklama

Od pewnego czasu posiadamy wiele dowodów na to, że w przypadku krajów, które zmagają się ze strukturalnymi problemami gospodarczymi (patrz Hiszpania) - a mianowicie wysokim bezrobociem, wysokimi kosztami sektora publicznego oraz słabym systemem bankowym - mnożnik może sięgnąć 1, 1,5 lub nawet 2,0. Oznacza to, że za każde 0,5 proc. oszczędności Hiszpania zapłaci utratą 1-1,5 proc. wzrostu PKB, co naturalnie skutkować będzie kolejnymi wzrostami bezrobocia i deficytu fiskalnego oraz znacząco niższym wzrostem gospodarczym.

Jak wspomniałem dziś rano w wywiadzie dla Bloomberg TC, "Prędzej dostanę powołanie do piłkarskiej reprezentacji Danii, niż Hiszpania obniży deficyt PKB do poziomu 3 proc." (przy czym karierę piłkarską zakończyłem 25 lat temu). Hiszpania po prostu musi znaleźć oszczędności, jednak ostatnimi czasy w Europie wiele się obiecuje, a niewiele robi.

Hiszpania to nowa Grecja. Napięcia społeczne i nowe dotkliwe programy oszczędnościowe czekają na 1,8 mln Hiszpanów, którzy żyją za 400 euro miesięcznie.

Konsekwencje ze strony UE nie będą dotkliwe - niedotrzymywanie obietnic to w Europie raczej reguła, niż wyjątek. Co innego odpowiedź rynków. Na razie tani pieniądz z LTRO załagodził sytuację, ale gospodarcza rzeczywistość może prędzej czy później przypomnieć o sobie. Na przykład po wyborach we Francji lub po IPO Facebooka.

Steen Jakobsen

jest ekonomistą specjalizującym się w analizach makroekonomicznych i ekspertem Saxo Banku

Dowiedz się więcej na temat: Saxo Bank | Wesoły | w drodze | Hiszpania | Hiszpania.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »