Reklama

Niewykluczona dłuższa stabilizacja stóp - Zielińska-Głębocka

Niewykluczone, że stopy procentowe NBP będą mogły pozostać stabilne także w III kwartale 2014 roku - ocenia Anna Zielińska-Głębocka z Rady Polityki Pieniężnej.

Niewykluczone, że stopy procentowe NBP będą mogły pozostać stabilne także w III kwartale 2014 roku - ocenia Anna Zielińska-Głębocka z Rady Polityki Pieniężnej.

Reklama

Zielińska-Głębocka pytana w TVN CNBC, jak długo RPP nie będzie musiała podnosić stóp odpowiedziała: "Uważam, że to, co RPP przyjęła, że do końca pierwszego półrocza na pewno nie (brak zmian stóp - PAP). Niewykluczone, że III kwartał to też będzie taki okres, kiedy będzie można jeszcze swobodnie utrzymać tę stabilność stóp procentowych. Pytanie, co się będzie działo w IV kwartale? Ale sądzę, że III kwartał jest bardzo prawdopodobny, jeśli chodzi o możliwość przedłużenia tej naszej stabilizacji stóp".

"Co jest bardzo ważne dla biznesu, bo biznes powinien mieć taką stabilną informację" - dodała.

WZROST PKB

Zdaniem członkini RPP piątkowe dane GUS o wzroście PKB w III kwartale są bardzo dobre. Produkt Krajowy Brutto w III kwartale 2013 roku wzrósł o 1,9 proc. rdr w porównaniu ze wzrostem o 0,8 proc. rdr w II kwartale. Wcześniej GUS podał w szacunkach "flash", że w III kwartale rdr PKB wzrósł o 1,9 proc.

"Ważne jest to, że troszkę ruszył popyt krajowy, czyli te czynniki wewnętrzne, które obok eksportu netto - pozostającego nadal głównym motorem wzrostu - też zaczęły pobudzać nasz wzrost gospodarczy. Bardzo się cieszę, że ten składnik +nakłady brutto+ już jest pozytywny. To jest niewielka zmiana, ale jednak, z minusa na plus. To jest bardzo ważne" - powiedziała Zielińska-Głębocka.

"Myślę, że trochę ruszyły już inwestycje publiczne, ale z tych informacji, które docierają z sektora przedsiębiorstw wynika, że również i sektor prywatny przygotowuje się do inwestowania. I to jest bardzo dobra informacja" - dodała.

Jej zdaniem wzrost PKB w IV kwartale powinien wynieść powyżej 2,0 proc., a w całym 2013 roku 1,3-1,5 proc.

"Myślę, że IV kwartał będzie też dobry, że PKB będzie powyżej 2,0 proc. i cały rok zamkniemy na poziomie 1,3-1,5 proc. Takie są mniej więcej projekcje i to wynika z tego, co się działo w tych trzech kwartałach. Nie oczekują tu jakiegoś nieszczęśliwego wydarzenia, które miałoby spowodować spadek dynamiki wzrostu. Także trend jest bardzo dobry i mam nadzieję, że będzie lepiej w kolejnych latach" - powiedziała.

Zielińska-Głębocka uważa, że wzrost PKB w 2014 roku będzie bliżej 3,0 proc. niż 2,5 proc., może lekko przekroczyć 3,0 proc.

"Szacuję, że będzie to bliżej 3,0 proc. niż 2,5 proc., co jest zakładane w ustawie budżetowej, która moim zdaniem jest dość konserwatywna. Może uda się przekroczyć lekko 3,0 proc., ale już jest bardzo dobra informacja dla gospodarki" - powiedziała.

Dodała, że taki poziom wzrostu PKB nie budzi jeszcze obaw inflacyjnych.

"Nie, dlatego, że nic się takiego złego nie dzieje na razie od strony podażowej, czyli te czynniki, które najsilniej ostatnio wpływały na ten wskaźnik CPI: ceny energii, ceny żywność. Tam nic się takiego groźnego nie dzieje. Oczywiście zawsze jest znak zapytania, czy jakieś zmiany nie nastąpią, ale ta skala ożywienia popytu wewnętrznego nie jest jeszcze groźna dla procesów inflacyjnych" - powiedziała.

"Nie obawiam się też efektów drugiej rundy na rynku pracy" - dodała.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »