Nieznaczny wzrost inflacji. Wpływ embarga wygasa

Zgodnie z danymi GUS inflacja CPI we wrześniu nie zmieniła się w porównaniu z sierpniem i wyniosła -0,3% r/r, co było powyżej konsensusu rynkowego (-0,4%) i naszej prognozy (-0,5%). Zgodnie z naszą prognozą, uwzględniającą efekty cenowe wprowadzonego w sierpniu rosyjskiego embarga, deflacja w Polsce utrzyma się do grudnia 2014 r

W kierunku obniżenia dynamiki cen oddziaływał silniejszy spadek cen paliw (-4,7% r/r we wrześniu wobec -1,9% w sierpniu), co było związane z obniżającymi się od czerwca br. cenami ropy naftowej na rynkach światowych. W kierunku przeciwnym oddziaływał wzrost dynamiki cen żywności i napojów bezalkoholowych (z -2,1% r/r w sierpniu do -2,0% we wrześniu).

Odnotowany we wrześniu wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych w ujęciu miesięcznym (o 0,1%, pierwszy wzrost w ujęciu m/m od stycznia 2014 r.) jest niespodzianką w świetle malejących cen paliw (co sprzyja zmniejszeniu presji kosztowej) i oczekiwanego przez nas negatywnego wpływu rosyjskiego embarga na import żywności z krajów UE na krajowe ceny żywności. Wpływ ten jest naszym zdaniem nadal zauważalny w przypadku cen mięsa (spadek o 0,6% m/m wobec wzrostu o 1,1% we wrześniu 2013 r.) i nabiału (we wrześniu odnotowano spadki cen w grupach "mleko", "śmietana", "sery i twarogi" i "jaja"). Jednak wzrost cen warzyw (o 3,7% m/m wobec spadku o 0,9% we wrześniu ub. r.) wskazuje na stopniowe wygasanie wpływu embarga na inflację w Polsce.

Reklama

Nieznaczny wzrost inflacji bazowej

Drugim czynnikiem kompensującym efekt szybszego spadku cen paliw był wzrost inflacji bazowej z wyłączeniem cen żywności i energii. Według naszych szacunków wzrosła ona do 0,6% r/r z 0,5% w sierpniu.

Do wzrostu inflacji w największym stopniu przyczyniło się silne zwiększenie dynamiki cen w kategorii "edukacja" z -6,0% r/r w sierpniu do 1,2% we wrześniu, co wynikało z efektu niskiej bazy związanego z wprowadzoną we wrześniu ub.r. ustawą przedszkolną, obniżającą opłaty za pobyt dzieci w przedszkolu. Niska inflacja bazowa wskazuje na utrzymujący się brak presji popytowej w gospodarce.

Deflacja utrzyma się do grudnia br.

Zgodnie z naszą krótkoterminową prognozą, uwzględniającą efekty cenowe wprowadzonego w sierpniu rosyjskiego embarga, deflacja w Polsce utrzyma się do grudnia 2014 r., a wpływ rosyjskiego embarga na inflację będzie skoncentrowany w II poł. br. Oczekujemy, że w kolejnych miesiącach inflacja pozostanie w umiarkowanym trendzie wzrostowym osiągając -0,1% w grudniu br.

RPP obniży stopy procentowe w listopadzie

Dzisiejsze wyższe od oczekiwań dane o wrześniowej inflacji nie zmieniają naszego scenariusza, zgodnie z którym Rada po zapoznaniu się z wynikami listopadowej projekcji, na najbliższym posiedzeniu dokona obniżki stóp procentowych o 25 pb). Ostatnie wypowiedzi członków RPP wskazują jednak na rosnące prawdopodobieństwo głębszego złagodzenia polityki monetarnej (o 50 pb).

Na szczególną uwagę zasługują poniedziałkowe wypowiedzi prezesa NBP M. Belki wskazujące za zmianę jego stanowiska. W pierwszej z nich podał on w wątpliwość obniżkę stóp w listopadzie twierdząc, iż nie jest już ona tak "ewidentna" jak ta dokonana w październiku. Natomiast w opublikowanym później wywiadzie udzielonym po szczycie Międzynarodowego Funduszu Walutowego stwierdził on, że czuje się "komfortowo" z oczekiwanym przez rynek obniżeniem stopy referencyjnej NBP o 50 pb do końca roku. W swojej wypowiedzi wskazał na negatywny wpływ słabnącej koniunktury w strefie euro, w szczególności w Niemczech na polską gospodarkę.

Podkreślił on również konieczność dalszego znaczącego poluzowania polityki pieniężnej oraz złagodzenia polityki fiskalnej w strefie euro. Sygnalizuje to, iż zgodnie z naszą oceną Rada nie doceniała dotychczas skali pogorszenia koniunktury w strefie euro i jego wpływu na perspektywy wzrostu gospodarczego i inflacji w Polsce .

Pomimo istotnego wzrostu prawdopodobieństwa obniżki stóp o 50 bp w listopadzie uważamy, iż oprócz wyników listopadowej projekcji kluczowe dla skali redukcji stóp będą najbliższe krajowe dane nt. wrześniowej produkcji przemysłowej.Dane o wrześniowej inflacji są naszym zdaniem lekko negatywne dla rynku długu i pozytywne dla kursu złotego.

Jakub Borowski

Główny Ekonomista

Credit Agricole Bank Polska S.A.

Dowiedz się więcej na temat: stopy procentowe | inflacja | Rada Polityki Pieniężnej | GUS | NBP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »