NIK; Nie tylko miliard strat na winietach

Wzrasta liczba skarg na pracę urzędów kierowana do Najwyższej Izby Kontroli. Sygnały dotyczące nieprawidłowej działalności organów i urzędów administracji publicznej zdominowały korespondencje przesyłaną do Izby w ubiegłym roku.

W ciągu dwóch lat liczba tego typu skarg wzrosła o 1/5. Spośród 5 tysięcy skarg przesłanych w 2010 roku do NIK-u 1775 dotyczyło działalności urzędów, głównie samorządowych. Prawie połowa zawiadomień dotyczyła sfery budownictwa, gospodarki komunalnej i mieszkaniowej. Skarżono się też na przewlekłe wydawanie decyzji przez urzędników.

Wskazywano także na nieprawidłowości dotyczące zamówień publicznych. Poza tym wiele sygnałów dotyczy nieporadności urzędów w sytuacji wystąpienia powodzi. W korespondencji kierowanej do NIK wskazywano też potencjalne nadużycia gospodarcze i finansowe oraz marnotrawienie mienia społecznego.

Reklama

_ _ _ _ _

Raport Najwyższej Izby Kontroli dotyczy lat 2004-2008. Rzecznik Izby powiedział Polskiemu Radiu, że kontrolerzy nie spodziewali się niczego dobrego, ale nie sądzili, że było aż tak źle. Paweł Biedziak zwrócił uwagę na wadliwe umowy z firmami rozprowadzającymi winiety.

NIK wstępnie zidentyfikował 26 źle podpisanych umów w sprawie winiet. W trzech sprawdzonych szczegółowo, zaległości w odprowadzaniu pieniędzy sięgają średnio 4,5 miliona złotych. Cztery miliony dwieście tysięcy złotych należności z tej kwoty już się przeterminowało i te pieniądze nie trafią do skarbu państwa.

Paweł Biedziak podkreśla, że wiele wadliwych umów w ogóle nie zostało zidentyfikowanych i - według jego słów - "to pewnie będzie duża grupa".

W ocenie Najwyższej Izby Kontroli, nie ma większych szans na odzyskanie sum utraconych przez skarb państwa. "Droga sądowa jest bardzo skomplikowana, bardzo wątpliwa, może dużo kosztować i nie zakończyć się odzyskaniem pieniędzy. Winiety odeszły do historii, niestety odeszły ze stratami dla skarbu państwa", podsumował Paweł Biedziak. Od lipca wykupywanie winiet drogowych już nie obowiązuje. Wprowadzono system opłat elektronicznych.

IAR/PAP
Dowiedz się więcej na temat: sygnały
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »