Nikkei zyskał dzięki pozytywnym wieściom od Toyoty
Dzisiejsze notowania indeks Nikkei225 zakończył wzrostem, gdy inwestorzy otrzymali dobre wieści od Toyoty. Główny indeks japoński wzrósł o 0,25 proc. do poziomu 9818,76 pkt.
Ten wzrost jest w dużej mierze wynikiem informacji, że produkcja Toyoty powróci do poziomu normalnego nawet trzy miesiące wcześniej niż przypuszczano. Normalizacja produkcji ma mieć miejsce w sierpniu, gdy przywrócony zostanie łańcuch dostaw.
W ubiegłym tygodniu Toyota oznajmiła, że swoją działalność do normalnego poziomu przywróci w listopadzie bądź grudniu. Wycena spółki wzrosła dzięki temu o 1,7 proc. Wcześniej cena spadła w wyniku skutków trzęsienia ziemi oraz fali tsunami, które wpłynęły negatywnie na japoński przemysł samochodowy oraz zaburzył łańcuch dostaw. Pod koniec kwietnia agencja Standard & Poor's obniżyła rating japońskiego przemysłu samochodowego jako dopasowanie do ograniczenia produkcji. Wtedy po tej informacji wyceny Toyoty i Hondy spadły.
W kwietniu sprzedaż McDonald's wzrosła, a w szczególności dobre wyniki pojawiły się w oddziałach Azji i Pacyfiku, Bliskiego Wschodu i Afryki.
Gigant fastfoodu opublikował informację, że w tych rejonach sprzedaż wzrosła o 6,5 proc. względem analogicznego okresu roku ubiegłego. Wzrost sprzedaży został osiągnięty także w Europie, a w USA wyniósł on 4 proc. Po tej wiadomości cena spółki wzrosła o 0,78 proc. Tymczasem indeks S&P500 zyskał na wartości 0,45 proc., gdzie najsilniejszą branżą była energetyka (wzrost o 1,61 proc.). Nasdaq100 podniósł się o 0,55 proc., a średnia przemysłowa Dow Jones zyskała 0,36 proc. Komentując te wyniki szef McDonald's Jim Skinner powiedział: "sprzedaż nadal rośnie, gdyż skupiliśmy się na optymalizacji menu w kierunku odpowiednich napojów, modernizacji restauracji i podniesieniu jakości obsługi klientów, dzięki czemu posiadamy możliwość dalszego rozwoju".
W trakcie dzisiejszych notowań spadła cena BG Group po pojawieniu się informacji o słabszych wynikach za I kw. 2011 roku w związku z podatkiem od wydobycia na Morzu Północnym. Odnośnie aktualnego budżetu Wielkiej Brytanii Kanclerz George Osborne oznajmił, że spółki wydobywające ropę na Morzu Północnym będą płacić wyższy podatek.
W związku z tym zyski za trzy miesiące spadły o 265 mln dolarów względem analogicznego okresu roku ubiegłego. Na poziomie operacyjnym wynik wzrósł o 1 proc. do 1,9 mld dolarów., a zysk na akcję spadł o 25 proc. do 24,2c na akcję. Dziś przed południem cena akcji spółki spadała o 3,38 proc., co było najgorszych wynikiem w indeksie FTSE100. Frank Chapman, szef spółki, powiedział, że działalność utrudniają takie czynniki jak powodzie w Australii, podatek dotyczący wydobycia na Morzu Północnym oraz niepewna sytuacja w Północnej Afryce. "Oczekujemy słabego wzrostu produkcji w tym roku".
W trakcie przedpołudniowych notowań rosły ceny spółek w Europie średnio ponad 1 proc. w związku z dobrymi danymi z Chin. Chiny odnotowały w kwietniu najwyższy od czterech miesięcy dodatni bilans handlowy, a Guy Watts z City Index ocenił go jako: "po prostu wielki i czterokrotnie większy od prognoz, a wyniósł on 11.4 mld dolarów". Inwestorzy podnieśli wyceny akcji gdyż taka publikacja wspiera ocenę, że gospodarka się poprawia, co również poprawiło nastroje.
W okolicy południa indeks FTSE100 zyskiwał prawie 1 proc. osiągając poziom 6000,42 pkt. Tymczasem niemiecki DAX rósł o 1,24 proc., a francuski CAC-40 zyskiwał 1,2 proc. Komentując notowania spółek europejskich Watts dodał, że dane w Chinach podniosły także poziom nastrojów odnoszących się do rynku metali. W połączeniu ze spadkiem wycen kopalń o 10 proc. w ciągu ostatniego miesiąca pojawili się chętni do złapania okazji.
City Index
Niniejszy materiał, w żadnym przypadku nie może być traktowany jako wydana przez City Index Limited oraz City Index Limited Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością Oddział w Polsce (razem zwane "City Index") rekomendacja lub oferta sprzedaży lub jako rekomendacja lub też zachęcenie do kupna jakiekolwiek papieru wartościowego lub innego instrumentu finansowego. Ponadto fakt dystrybucji niniejszego materiału lub opieranie swojej aktywności na niniejszym materiale nie mogą być rozumiane jako zawarcie jakiejkolwiek umowy czy wejście w jakąkolwiek inną relację. Niniejszy materiał nie jest osobistą rekomendacją. Powinieneś zasięgnąć niezależnej porady, czy spekulowanie na jakimkolwiek z wymienionych w materiale rynku jest dla Ciebie odpowiednie oraz czy Twoja zdolność do oszacowania związanego ryzyka w tym zakresie jest właściwa. Ponadto w przypadku wątpliwości należy zasięgnąć niezależnej porady w zakresie Twojej sytuacji podatkowej oraz podatkowych i księgowych charakterystyk lub konsekwencji każdej z transakcji. City Index nie gwarantuje oraz nie stanowi, iż niniejszy materiał jest właściwy, kompletny, nie wprowadza w błąd lub iż odpowiada celowi, do którego był przeznaczony. City Index nie gwarantuje również oraz nie stanowi, iż na zapisach niniejszego materiału powinno się opierać jakiekolwiek działania. City Index może z uwagi na zwykły rodzaj prowadzenia swojej działalności utrzymywać pozycje w aktywach wskazanych w niniejszym materiale. Kontrakty na różnicę ("CFD") są wysoce ryzykowne dla Twojego kapitału, ponieważ straty mogą przewyższyć początkowe nakłady. Dlatego też, CFD mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Upewnij się, że rozumiesz związane z nimi ryzyka i jeżeli jest to konieczne zasięgnij niezależnej porady. Informacje o produktach City Index znajdują się na stronie www.cityindex.eu/pl. City Index świadczy usługi w zakresie CFD. Jest uprawniony i nadzorowany przez Urząd Nadzoru Finansowego (FSA). Nr rejestru FSA: 113942. City Index Limited jest podmiotem zarejestrowanym w Anglii i Walii pod numerem: 1761813 z siedzibą w Park House, 16 Finsbury Circus, Londyn, EC2M 6XB.