Nikt nie bogaci się tak szybko jak oni. Turcja zdeklasowała resztę świata

Turcja zdeklasowała wszystkie kraje świata, jeśli chodzi o tempo bogacenia się mieszkańców. Z corocznego rankingu zamożności wynika, że wartość majątku Turków wzrosła średnio o 157 proc. między 2022 a 2023 rokiem. Jak wskazują autorzy raportu, to zaskakujący skutek uboczny wysokiej inflacji.

Na wyniki raportu UBS zwraca uwagę amerykańska stacja informacyjna CNBC. "Turcja wyróżnia się oszałamiającym wzrostem bogactwa na osobę dorosłą wynoszącym ponad 157 proc. w latach 2022-2023" - napisał szwajcarski bank w dorocznym raporcie.

Kolejnymi krajami pod względem średniego wzrostu zamożności na osobę dorosłą były Rosja i Katar. Ale tempo wzrostu było kilkukrotnie mniejsze niż w Turcji. Wyniosło bowiem ok. 20 procent. W RPA wartość majątku mieszkańców wzrosła o ok. 16 procent. Dla porównania - w USA wartość średniego majątku przypadającego na jedną osobę dorosłą wzrosła o 2,5 procent. W skali świata wartość majątku posiadanego przez mieszkańców analizowanych krajów wzrosła średnio o 4,3 procent. 

Reklama

Turcja bogaci się w czasach inflacji

Inflacja w Turcji sięga obecnie prawie 72 proc. - zwraca uwagę CNBC. W ciągu ostatnich pięciu lat lira turecka straciła prawie 83 proc. swojej wartości w stosunku do dolara. Przez galopujący wzrost cen miliony mieszkańców Turcji straciły dużą część siły nabywczej.

Ale wartość majątku części Turków mimo tego rośnie - a raczej wręcz dzięki inflacji. Chodzi o osoby, które posiadają np. nieruchomości. Inflacja znacząco podnosi ich ceny, a co za tym idzie, zwiększa się wartość majątku. W rozmowie z dziennikarzami część autorów raportu rozważała ten związek pomiędzy inflacją a wzrostem zamożności w Turcji.

- W pewnym sensie wysokie tempo inflacji pomaga również wyjaśnić, dlaczego bogactwo wzrosło znacznie bardziej wyrażone w walucie lokalnej (...), ponieważ warto pamiętać, że bogactwo mierzy się w wartościach nominalnych - powiedział w rozmowie z CNBC Samuel Adams, ekonomista z UBS Global. Mierzony w dolarach wzrost majątku w Turcji jest niższy, ale nadal imponujący - wynosi 63 procent.

- Jeśli inflacja jest bardzo wysoka, zwykle dzieje się tak, że ceny aktywów takich jak mieszkania mają tendencję do wzrostu na poziomie inflacji, jeśli nie wyższego. Zatem posiadacze nieruchomości lub akcji radzą sobie dość dobrze również w takiej sytuacji - dodał Adams.

- Oczywiście nie oznacza to, że wszyscy odnoszą korzyści w tym samym stopniu - dodał Adams, cytowany przez stację.

Jak dodał, negatywny wpływ na wartość majątku będzie miała sytuacja, gdy nie posiadamy takich aktywów, a nasza płaca rośnie wolniej od inflacji. 

Autorzy raportu zwracają również uwagę, że wysoka wartość majątku nie zawsze idzie w parze z płynnością finansową. I tak właśnie może być w Turcji. Osoby, które mają własnościowe mieszkanie, także mogły być doświadczone spadkiem realnej wartości wynagrodzeń, a więc na co dzień może żyć im się trudno - tłumaczą. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Turcja | inflacja | majątek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »