NITRO-CHEM - europejski lider w produkcji trotylu
Największy eksporter Polskiej Grupy Zbrojeniowej - bydgoski NITRO-CHEM dostarczy amerykańskiej armii do 2024 roku ponad 50 tys. ton trotylu. Produkowanymi materiałami wybuchowymi elaborowane są zarówno bomby lotnicze, jak i amunicja artyleryjska.
Należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej Zakłady Chemiczne "NITRO-CHEM" S.A. są największym producentem trotylu w Europie oraz krajowym liderem w zakresie eksportu broni i materiałów wybuchowych. Od 2017 roku do Stanów Zjednoczonych trafiło ponad 30 tys. ton produkowanego w Polsce trotylu o wartości ponad 150 mln dolarów. Współpraca amerykańsko-polska odbywa się m.in. w ramach specjalnego programu bombowego sił powietrznych Stanów Zjednoczonych. Dzięki temu powstało kilkadziesiąt tysięcy bomb lotniczych stanowiących uzbrojenie amerykańskich myśliwców. Powstający w Bydgoszczy materiał wybuchowy eksportowany jest także do amerykańskich partnerów na potrzeby produkcji amunicji artyleryjskiej. Do końca 2024 roku do USA trafi ponad 20 tysięcy ton polskiego trotylu.
- Jesteśmy liderem eksportowym Polskiej Grupy Zbrojeniowej, dostarczamy nasze wyroby do odbiorców na wszystkich kontynentach. Wysoka jakość naszych produktów otwiera przed nami drzwi do kolejnych odbiorców na całym świecie - mówi Krzysztof Kozłowski, prezes Zakładów Chemicznych ""NITRO-CHEM"S.A.
W ostatnich tygodniach "NITRO-CHEM" poinformował o wejściu ze swoimi produktami na kolejne rynki. Po raz pierwszy trotyl, dostarczono do Arabii Saudyjskiej, partia heksogenu trafiła zaś do odbiorcy azjatyckiego. Na transport w najbliższym czasie czeka oktogen dla Republiki Południowej Afryki. Zamówienia w NITRO-CHEMIE złożyli także klienci z Portugalii i Wysp Owczych, a współpracą zainteresowani są kolejni partnerzy z takich krajów jak Egipt czy Indie.
Bydgoska spółka nie jest oczywiście jedynym podmiotem Polskiej Grupy Zbrojeniowej współpracującym z naszymi amerykańskimi sojusznikami na płaszczyźnie przemysłowej. W ramach programu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej o kryptonimie "Wisła" zakładającego pozyskanie systemu Patriot powstało konsorcjum spółek PGZ realizujących szereg projektów dla amerykańskich producentów tego systemu. I tak na przykład Wojskowe Zakłady Elektroniczne z Zielonki wyprodukują moduły DLTM (ang. Data Link Terminal Module), zaś Huta Stalowa Wola wyrzutnie rakiet M903. Spółka PIT-Radwar, specjalizująca się w produkcji systemów radiolokacyjnych oraz wspomagania zarządzania współczesnym polem walki, od lat współpracuje z Amerykanami, produkując systemy IFF (identyfikacji swój-obcy) dla zagranicznych klientów. W ramach pierwszego z zawartych z firmą Raytheon kontaktów dostarczono 14 sztuk anten. Kolejny zawarty w kwietniu bieżącego roku przewiduje dostawy kolejnych 10.
Niewiele osób w Polsce wie, że także myśliwce V generacji F-35, korzystają z polskiej myśli technicznej. Podkarpackie Zakłady Metalowe Dezamet opracowały zapalnik przeznaczony do najnowszej generacji pocisku do działka pokładowego samolotu F-35. Jest to efekt międzynarodowej współpracy, wynikającej z realizacji zobowiązań offsetowych związanych z zakupem myśliwców F-16.
Obrona przeciwlotnicza, materiały wybuchowe, lotnictwo to jedynie wybrane obszary transatlantyckiej kooperacji. Wraz z wzrastającą liczbą amerykańskich żołnierzy i sprzętu na wschodniej rubieży NATO, rośnie również zapotrzebowanie na budowanie na miejscu centrum serwisowych i ośrodków modernizacyjnych, pozwalających na utrzymanie sprzętu w najwyższej gotowości. Przemysł zbrojeniowy jest nieodzownym elementem systemu bezpieczeństwa, zarówno krajowego jak i międzynarodowego.
Materiał partnera - Polskiej Grupy Zbrojeniowej