Nowa elektrownia na południu Polski. Jest umowa inwestycyjna
Polska Grupa Energetyczna (PGE) i Narodowy Fundusz Ochrony Środowisk (NFOŚ) podpisały umowę inwestycyjną, która umożliwi finansowanie budowy elektrowni szczytowo-pompowej Młoty w Kotlinie Kłodzkiej (w gminie Bystrzyca Kłodzka). Elektrownię miano wybudować wiele lat temu, jednak nigdy tego planu nie zrealizowano.
PGE i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisały w poniedziałek umowę inwestycyjną na finansowanie budowy elektrowni szczytowo-pompowej Młoty - podała PGE. Fundusz ma objąć 49 proc., a PGE 51 proc. udziałów w spółce celowej PGE Inwest 12.
Elektrownia szczytowo-pompowa (ESP) Młoty ma mieć moc ok. 1050 MW. W ramach inwestycji mają powstać dwa zbiorniki wodne, które dodatkowo pełniłyby funkcje przeciwpowodziową na terenie gminy Bystrzyca Kłodzka, elektrownia zostanie podłączona do krajowego systemu. Wartości umowy nie podano. Zgodnie z harmonogramem, ukończenie inwestycji planowane jest na 2030 r. Według PGE, spółka PGE Inwest 12 uzyska od swoich właścicieli środki na finansowanie zaplanowanych prac, które w najbliższym czasie skupią się na uruchomieniu postępowania na generalnego realizatora inwestycji.
Według prezesa PGE Wojciecha Dąbrowskiego, budowa ESP Młoty to element transformacji energetycznej i realizacji strategii spółki dla zapewnienia krajowego bezpieczeństwa energetycznego. "Dobór nowoczesnych technologii oraz rozwiązań technicznych i budowlanych, pozwoli nieprzerwanie pracować temu magazynowi zielonej energii przez minimum czterdzieści lat" - zaznaczył Dąbrowski, cytowany w komunikacie PGE.
Jak dodał, finalizowane są prace nad pełną inwentaryzacją przyrodniczą, aby jeszcze w tym roku złożyć stosowne dokumenty do uzyskania decyzji środowiskowej, złożony został wniosek do PSE o określenie warunków przyłączenia dla elektrowni.
W ocenie wiceprezesa NFOŚ Artura Michalskiego, umowa to duży krok do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. - Bez takich magazynów energii jak elektrownia szczytowo-pompowa w Młotach nie będzie możliwy dynamiczny rozwój odnawialnych źródeł energii, zwłaszcza tych niestabilnych, tak jak instalacje fotowoltaiczne czy farmy wiatrowe - zaznaczył Michalski.
PGE zaznaczyła, że budowa ESP jest działaniem komplementarnym do zwiększania udziału OZE w związku koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego i suwerenności energetycznej.
PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym i dostawcą energii elektrycznej oraz ciepła w Polsce. Skarb Państwa ma w PGE niecałe 61 proc. akcji.
***