Nowa moneta NBP: "Wielcy polscy ekonomiści - Leon Biegeleisen"

5 maja 2022 r. Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu srebrną monetę o nominale 10 zł z serii "Wielcy polscy ekonomiści" - "Leon Biegeleisen".

Leon Biegeleisen (1885-1944) był polskim ekonomistą i nauczycielem akademickim oraz oficerem Wojska Polskiego. Studiował w Berlinie, Wiedniu oraz we Lwowie. W czasie I wojny światowej współpraco wał z Naczelnym Komitetem Narodowym. Po zakończeniu wojny wykładał politykę gospodarczą i ekonomię na Wolnej Wszechnicy Polskiej. Nie przeżył II wojny światowej, niemniej data i okoliczności jego śmierci nie są pewne.

Zainteresowania Biegeleisena koncentrowały się głównie wokół zagadnień związanych ze spółdzielczością, administracją oraz gospodarką komunalną. Publikował także prace dotyczące kwestii agrarnych. Jego koncepcja polityki rolnej opierała się na konieczności utrzymania dużej liczby małych, rodzinnych gospodarstw, które byłyby w stanie działać efektywniej niż duże podmioty. W przypadku produkcji przemysłowej opowiadał się jednak za aktywną polityką państwa, postulując wprowadzenie regulacji dotyczących zarówno cen, jak i skali wytwórczej. Jego stanowisko nie odbiegało zasadniczo od poglądów zwolenników gospodarki planowej i było zbliżone do koncepcji socjalistycznych.

Reklama

Czerpał z dokonań szkoły historycznej, przeciwstawiając się koncepcji homo oeconomicus. Zjawiska ekonomiczne postrzegał w kontekście całości życia społecznego. Był zwolennikiem stopniowych prospołecznych reform. Wysunął przypuszczenie, że zarówno publiczne, jak i prywatne przedsiębiorstwa mogą działać równie efektywnie. Jego opus magnum Wstęp do nauki ekonomii społecznej obejmuje wiedzę z zakresu teorii poznania i metodologii nauk oraz stanowi próbę stworzenia modeli ekonomicznych.

Wśród najważniejszych dokonań Biegeleisena warto wymienić następujące prace: Teoria małej i wielkiej własności, Polityka gospodarcza Italii, Polityka gospodarczo-aprowizacyjna miast polskich oraz dwutomowy Wstęp do nauki ekonomii społecznej.

Grzegorz Jeż

Na rewersie monety znajdują się wizerunek Leona Biegeleisena oraz daty jego urodzin i śmierci.

Na awersie widnieje cytat pochodzący z I tomu dzieła Wstęp do nauki ekonomii społecznej - Teoria relatywizmu gospodarczego.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Moneta kolekcjonerska "Wielcy polscy ekonomiści" - "Władysław Grabski"

Nominał 10 zł
Metal: Ag 925/1000
Stempel: lustrzany
Średnica: 32,00 mm
Masa: 14,14 g
Brzeg (bok): gładki
Nakład: do 10 000 szt.
Projektant: Urszula Walerzak
Emitent: NBP
Na zlecenie NBP monety wyprodukowała Mennica Polska S.A.

Interia.pl / NBP
Dowiedz się więcej na temat: moneta kolekcjonerska | ekonomista
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »