Nowa prognoza S&P. Dobre wiadomości dla Polski, gorsze dla strefy euro

Standard & Poor’s Global Ratings (S&P) podtrzymał prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski na 2023 r. i podniósł na 2024 r. - czytamy w opublikowanym raporcie. Agencja ratingowa ostrzegła kraje strefy euro. Z jej analiz wynika, że zimą zmierzą się one "z łagodną recesją". Jej prawdopodobieństwo oceniono na 70 proc.

Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami S&P Global Ratings, w 2023 r. wzrost gospodarczy Polski na osiągnąć poziom 0,9 proc. rok do roku. W 2024 r. ma wynieść do 3,4 proc. To o 0,2 pp. więcej niż wcześniej prognozowano. S&P zapowiada, że w tym roku średnioroczna inflacja osiągnie w Polsce poziom 11,8 proc., a w przyszłym spadnie do 6,2 proc.

Obniżki stóp procentowych najwcześniej w 2024 r.

Zdaniem ekspertów S&P, do końca grudnia nie należy spodziewać się obniżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. W 2024 r. agencja spodziewa się obniżek stopy referencyjnej łącznie o 150 pb. do 5,25 proc. na koniec roku, a w 2025 r. o kolejne 175 pb. do 3,50 proc. na koniec grudnia.

Reklama

Mniej optymistycznie okazały się prognozy S&P dotyczące sytuacji gospodarczej krajów strefy euro. 

- Widzimy podwyższone ryzyko łagodnej recesji w przyszłości - ocenił Sylvain Broyer, główny ekonomista S&P na Europę, Bliski Wschód i Afrykę (EMEA). 

"Firmy mają 5 miesięcy na realizację zamówień, ale pod koniec roku zauważą trudności związane ze wzrostem stóp procentowych i brakiem pracowników na niektóre wakaty" - napisała agencja w najnowszym raporcie. 

Strefa euro wciąż w stagnacji

Pomimo faktu, że w styczniu strefa euro odnotowała spadek inflacji, S&P wciąż prognozuje stagnację w gospodarce. Agencja obniżyła prognozę wzrostu gospodarczego dla tych krajów na 2024 roku. Według jej szacunków, będzie on 0,4 pp. niższy i wyniesie 1 proc. Zastrzegła, że na wzrost 1,7 proc. trzeba będzie poczekać do 2025 r.

Przed niespełna tygodniem, na swoim marcowym posiedzeniu, EBC podwyższył swoją główną stopę procentową o 50 punktów bazowych i podniósł koszty finansowania zewnętrznego do najwyższego poziomu od 2008 roku. 

Stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu EBC wzrosły odpowiednio do 3,50 i 3,75 proc, zaś stopa depozytu do 3,00 proc. S&P przewiduje, że stopa depozytowa osiągnie latem tego roku 3,50 proc. "Chyba, że zawirowania na rynku podważą obecne perspektywy wzrostu i inflacji" - zastrzegli autorzy raportu.

Trudna sytuacja do 2025 roku

S&P ostrzega, że dopóki wzrost gospodarczy nie przyspieszy, strefa euro do 2025 r. mierzyć się będzie ze wzrostem stóp procentowych, brakiem pracowników na niektóre stanowiska, malejącymi kredytami i gwałtownymi spadkami inwestycji. 

- Perspektywy są kiepskie ale nie tragiczne - zapewnił Sylvain Broyer. 

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Rating Polski według Fitch i S&P to "A-", jeden poziom niżej niż Moody's. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne. 

Ewa Wysocka

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »