Reklama

Nowa tarcza finansowa PFR 2.0 zostanie poszerzona

Więcej firm skorzysta z pomocy w ramach tarczy finansowej 2.0 - wynika z informacji Interii. Rozszerzona zostanie lista rodzajów działalności (PKD), które uprawniają do uzyskania subwencji, a zielone światło do formalnego startu programu ma dać we wtorek Rada Ministrów.

Tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju 2.0, w odróżnieniu od wersji 1.0 jest skierowana do firm działających w konkretnych branżach. Według dotychczasowych oficjalnych zapowiedzi miała objąć 38 rodzajów działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), ale z informacji Interii wynika, że ta lista zostanie poszerzona w wtorek na posiedzeniu Rady Ministrów o co najmniej kilka kodów. 

Reklama

Pierwotnie rozważano podjęcie tej uchwały - potrzebnej do formalnego startu programu - jeszcze  na ostatnim posiedzeniu w starym roku, ale ma ona zostać podjęta we wtorek.

Podawaną wcześniej listę i kryterium PKD jako sztywny warunek "zakwalifikowania" się do pomocy z drugiej  tarczy finansowej krytykowały organizacje pracodawców. Konfederacja Lewiatan alarmowała, że na przykład w handlu wiele przedsiębiorstw prowadzących działalność w galeriach, np. na zasadach franczyzy, nie zostanie objętych pomocą, chociaż ich punkty sprzedaży zostały zamknięte. To oznacza, że bez pomocy pozostałyby np. polskie firmy produkujące i sprzedające głównie w centrach handlowych odzież, bieliznę czy obuwie.

Szacowana wcześniej wartość pomocy dla mikro, małych i średnich firm z tarczy finansowej 2.0 to 10 miliardów zł. Podobnie jak w pierwszej tarczy PFR pomoc ta będzie udzielana za pośrednictwem systemu przygotowanego przez PFR i banki. Tuż przed świętami zasady udzielania subwencji dla mikro oraz małych i średnich notyfikowała Komisja Europejska.

Tarcza ma wystartować od 15 stycznia, ale już ruszają szkolenia organizowane przez PFR na temat zasad i warunków korzystania z pomocy. Na dzisiejsze zapisało się ponad 1 tys. osób. Dla przypomnienia, choć operacyjnie tarcza ruszy od połowy stycznia, to  subwencje będą naliczane od listopada.

W przypadku mikrofirm z 38 branż objętych restrykcjami, zatrudniających od 1 do 9 pracowników, kwota subwencji wyniesie 18 tys. zł na jednego zatrudnionego, jeśli przychody spadły o 30-60 proc. lub 36 tys. jeśli spadły o więcej niż 60 proc. Maksymalna łączna kwota to 324 tys. z możliwością całkowitego umorzenia, pod warunkiem utrzymania zatrudnienia.

W przypadku średnich firm, zatrudniających od 10 do 249 osób, jeśli miały co najmniej 30-proc. spadek obrotów, przewidziana jest subwencja w kwocie pokrywającej 70 proc. straty brutto za okres od listopada do marca 2021 roku (za styczeń-marzec na podstawie prognozy). Maksymalna kwota subwencji to 3,5 mln zł, nie więcej niż 72 tys. na zatrudnionego.

Tarcza finansowa PFR nie przewiduje możliwości otrzymania subwencji przez przedsiębiorcę niezatrudniającego żadnych osób. Stan zatrudnienia na potrzeby ustalenia  limitów  subwencji badany będzie na dzień 30 września 2020 r.  Jako pracownicy traktowani są osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę w przeliczeniu na pełny etat (z wyłączeniem pracowników przebywających na urlopach macierzyńskich, ojcowskich, rodzicielskich, wychowawczych), ale także bierze się pod uwagę osoby współpracujące na umowach cywilnoprawnych np. umowach zlecenie, za które przedsiębiorca odprowadza składki na ubezpieczenia społeczne na dzień ustalania stanu zatrudnienia dla potrzeb określenia maksymalnej wysokości subwencji finansowej.

Monika Krześniak-Sajewicz

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Dowiedz się więcej na temat: PFR

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »