Nowe dane z polskiego przemysłu. Produkcja w górę

W styczniu 2025 r. produkcja sprzedana przemysłu była niższa o 1,0 proc. w porównaniu ze styczniem ubiegłego roku, kiedy notowano wzrost o 2,9 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego - podał Główny Urząd Statystyczny. Jednak jak dodał GUS, w porównaniu z grudniem wzrosła o 2,3 proc.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w styczniu 2025 r. produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 0,3 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,5 proc. wyższym w porównaniu z grudniem ub. roku.

GUS podał nowe dane. Produkcja przemysłowa w styczniu w górę

Produkcja przemysłowa w styczniu 2025 roku w porównaniu z grudniem 2024 r. wzrosła o 2,3 proc. - podał GUS. Odczyt jest zgodny z przewidywaniami ekonomistów.

"Spośród głównych grupowań przemysłowych, w styczniu br. odnotowano spadek w skali roku w produkcji dóbr związanych z energią - o 15,1 proc. oraz dóbr inwestycyjnych - o 6,1 proc. Zwiększyła się natomiast produkcja dóbr konsumpcyjnych nietrwałych - o 4,6 proc., dóbr zaopatrzeniowych - o 4,0 proc. oraz dóbr konsumpcyjnych trwałych - o 3,3 proc." - poinformował GUS.

Reklama

Według wstępnych danych w styczniu 2025 r. w porównaniu z ubiegłorocznym styczniem produkcja sprzedana przemysłu spadła w 14 z 34 działów, m.in. w produkcji pojazdów (-15,1 proc.) i urządzeń elektrycznych (-7,7 proc.). Wzrost odnotowano w 20 branżach, w tym w produkcji metali (+18,9 proc.) oraz naprawie maszyn i urządzeń (+17,4 proc).

Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) zwraca uwagę na 1 proc. spadek produkcji przemysłowej rok do roku. "Przemysł wciąż boryka się ze słabym popytem i problemami w UE" - zauważono we wpisie opublikowanym na portalu X.

GUS podał także, że w styczniu br. w porównaniu z grudniem 2024 r. wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 16 z 34 działów przemysłu, m.in. w produkcji metali (+50,4 proc.), wyrobów drewnianych (+30,2 proc.) i chemikaliów (+28,0 proc.). Spadki dotknęły 18 branż, w tym produkcję sprzętu transportowego (-35,3 proc.) oraz napojów (-29,2 proc).

W pakiecie danych podano również, że produkcja budowlano-montażowa w styczniu mdm spadła o 58,2 proc., a rdr wzrosła o 4,3 proc.

GUS: Ceny produkcji sprzedanej spadły

Jak poinformował GUS, według wstępnych danych w styczniu 2025 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu spadły zarówno w porównaniu do grudnia 2024 r. - o 0,1 proc., jak i do analogicznego miesiąca poprzedniego roku - o 0,9 proc.

Największy spadek w porównaniu do grudnia 2024. odnotowano w górnictwie i wydobywaniu (-1,4 proc.), zwłaszcza w wydobyciu węgla (-4,4 proc.). Ceny w przetwórstwie przemysłowym pozostały na poziomie zbliżonym do poprzedniego miesiąca. 

Z kolei w porównaniu do ubiegłorocznego stycznia największy spadek odnotowano w zaopatrzeniu w energię (-2,2 proc.) oraz w górnictwie i wydobywaniu (-2,1 proc.), zwłaszcza w wydobyciu węgla (-19,2 proc.). Wzrost cen nastąpił jedynie w górnictwie rud metali (+15,3 proc.).

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: produkcja przemysłowa | GUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »