Nowe dane z polskiego przemysłu. Produkcja w górę
W styczniu 2025 r. produkcja sprzedana przemysłu była niższa o 1,0 proc. w porównaniu ze styczniem ubiegłego roku, kiedy notowano wzrost o 2,9 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego - podał Główny Urząd Statystyczny. Jednak jak dodał GUS, w porównaniu z grudniem wzrosła o 2,3 proc.
Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w styczniu 2025 r. produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 0,3 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,5 proc. wyższym w porównaniu z grudniem ub. roku.
Produkcja przemysłowa w styczniu 2025 roku w porównaniu z grudniem 2024 r. wzrosła o 2,3 proc. - podał GUS. Odczyt jest zgodny z przewidywaniami ekonomistów.
"Spośród głównych grupowań przemysłowych, w styczniu br. odnotowano spadek w skali roku w produkcji dóbr związanych z energią - o 15,1 proc. oraz dóbr inwestycyjnych - o 6,1 proc. Zwiększyła się natomiast produkcja dóbr konsumpcyjnych nietrwałych - o 4,6 proc., dóbr zaopatrzeniowych - o 4,0 proc. oraz dóbr konsumpcyjnych trwałych - o 3,3 proc." - poinformował GUS.
Według wstępnych danych w styczniu 2025 r. w porównaniu z ubiegłorocznym styczniem produkcja sprzedana przemysłu spadła w 14 z 34 działów, m.in. w produkcji pojazdów (-15,1 proc.) i urządzeń elektrycznych (-7,7 proc.). Wzrost odnotowano w 20 branżach, w tym w produkcji metali (+18,9 proc.) oraz naprawie maszyn i urządzeń (+17,4 proc).
Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) zwraca uwagę na 1 proc. spadek produkcji przemysłowej rok do roku. "Przemysł wciąż boryka się ze słabym popytem i problemami w UE" - zauważono we wpisie opublikowanym na portalu X.