Nowe prawicowe kanały zamiast TVP na MUX 8?
Jeśli Telewizja Polska nie rozpocznie szybko nadawania trzech kanałów na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej, to Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji może rozdysponować jej miejsca dla nadawców komercyjnych - wynika z informacji "Wirtualnych Mediów".
Kanał TVP Sport HD miał się pojawić na MUX 8 już w lutym br., ale tak się nie stało. Nadawca publiczny od miesięcy przekonuje, że nadawany w zakresie VHF multipleks ma niewielki zasięg. Pokazują to wyniki Nowej TV, telewizji WP, Zoom TV i Metro. TVP czeka aż więcej ludzi dowie się o istnieniu dodatkowych kanałów, co wiąże się często z rozbudową domowego systemu antenowego. Właśnie dlatego telewizja Jacka Kurskiego chce rozpocząć nadawanie na MUX 8 dopiero na początku 2018 roku.
Powolne wejście TVP na multipleks mogą wykorzystać nadawcy kanałów sympatyzujących z PiS-em, którym w obecnym składzie KRRiT stosunkowo łatwo będzie otrzymać koncesje na nadawanie naziemne. Fratria już ma kablowo-satelitarną koncesję na kanał telewizyjny wPolsce.pl. Stację dołączają do oferty pierwsi operatorzy kablowi, a emisja satelitarna to tylko kwestia czasu. Spółka posiada też tygodniki "Sieci", "wSieci Historii", "Gazetę Bankową" i portal wPolityce.pl. Studio telewizyjne wPolsce.pl chętnie odwiedzają ministrowie rządu PiS.
Związane z Telewizją Republika środowisko "Gazety Polskiej" od dawna narzeka na TVP Jacka Kurskiego. Z Republiki odeszło do TVP większość znanych w środowisku PiS-u dziennikarzy, a prezesowi Kurskiemu bliżej do mediów braci Karnowskich, czyli Fratrii. Gdyby TVP zrezygnowała z miejsca na multipleksie, to borykająca się z kiepskimi wynikami TV Republika mogłaby dotrzeć do szerszej publiki. Skąd na to pieniądze? Dopóki rządzi PiS, to ministerstwa i spółki Skarbu Państwa mogą zamawiać w tej stacji programy sponsorowane i przynajmniej przez kilka lat będzie ją stać na nadawanie naziemne.
Kiedy PiS był w opozycji, to politycy tej partii walczyli niczym lwy o koncesję naziemną dla ojca Tadeusza Rydzyka. Po wielotysięcznych protestach PO-owska KRRiT zmieniła kurs i przyznała koncesję telewizji Trwam. O. Rydzykowi coraz częściej jednak zdarza się narzekać na obecnych rządzących.
W czerwcu redemptorysta mówił, że jego stacja dostaje zbyt mało reklam od spółek Skarbu Państwa, a pieniądze płyną nawet do TVN. Nie jest tajemnicą, że już parę lat temu fundacja zakonnika otrzymała koncesję na muzyczno-młodzieżowy kanał TVM1 (M jak Maryja, M jak Młodzież, M jak Muzyka). Politycy PiS-u sugerowali też, że toruńskie media marzą o telewizyjnym kanale informacyjnym.
Daniel Gadomski