Nowe zadanie ministra. Spółki energetyczne czekają na decyzje

Wciąż nie wiadomo, jak będzie wyglądać zapowiadane wydzielenie tzw. aktywów węglowych ze struktur spółek energetycznych kontrolowanych przez Skarb Państwa. Forsowany przez poprzedni rząd pomysł na wrzucenie niechcianych aktywów związanych z węglem do NABE (Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego) przepadł po rządami obecnej koalicji. Wiele wskazuje na to, że "węgiel" ze spółek energetycznych trafi do kilku podmiotów. Najnowszą decyzją jest zarządzenie pozwalające ministrowi aktywów państwowych (MAP) kierować zespołem ds. wydzielenia wspomnianych "aktywów węglowych", które ciążą spółkom energetycznym mającym wielkie plany związane z sektorem OZE (odnawialnych źródeł energii).

Minister aktywów państwowych będzie mógł pokierować Zespołem ds. wydzielenia aktywów węglowych ze spółek energetycznych z udziałem Skarbu Państwa - wynika z nowego zarządzenia ministra ws. powołania Zespołu. Dotychczas mógł kierować nim jedynie wiceminister.

Szef resortu aktywów państwowych będzie mógł pokierować zespołem ds. wydzielenia aktywów węglowych

W opublikowanym w Dzienniku Urzędowym Ministra Aktywów Państwowych zarządzeniu zmieniającym zarządzenie z 9 maja o powołaniu Zespołu wprowadzono możliwość pokierowania nim przez samego ministra lub przez osobę przez niego wskazaną. W poprzedniej wersji szefem zespołu mógł być jedynie wskazany przez ministra sekretarz albo podsekretarz stanu w MAP.

Zmienione zostały także zapisy dotyczące raportu końcowego Zespołu. W poprzedniej wersji Przewodniczący Zespołu przedstawiał Ministrowi raport końcowy, z dniem jego zatwierdzenia przez ministra zespół ulegał likwidacji, a zarządzenie traciło moc. W nowej wersji to Zespół przyjmuje raport końcowy z realizacji zadań, z dniem jego przyjęcia ulega on likwidacji, a zarządzenie traci moc.

Reklama

Przed energetyką trudny proces wydzielenia "węgla" do odrębnych podmiotów

Zadania zespołu pozostały bez zmian. Są to: analiza uwarunkowań wydzielenia aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa sektora energetycznego; współpraca ze spółkami w zakresie wypracowania założeń, kierunków oraz metod przeprowadzenia wydzielenia; opracowanie rekomendacji w zakresie koniecznych lub zalecanych zmian legislacyjnych; ustalenie kręgu podmiotów odpowiedzialnych za realizację wydzielenia oraz podziału zadań pomiędzy te podmioty.

Kontrolowane przez państwo spółki energetyczne oczekują wydzielenia z ich grup źródeł wytwórczych korzystających z węgla kamiennego i brunatnego, argumentując, że jest to konieczny warunek dalszego rozwoju tych grup w oparciu o inne, nisko- i zeroemisyjne aktywa wytwórcze.

NABE odsunięte na boczny tor. Ustawa nie weszła w życie

Poprzedni rząd miał koncepcję wydzielenia aktywów węglowych do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, utworzonej na bazie spółki PGE GiEK. We wrześniu 2023 r. Senat odrzucił jednak ustawę o gwarancjach finansowych dla NABE, a kończący kadencję Sejm wetem Senatu już się nie zajął. Ustawa zatem nie weszła w życie.

W kwietniu 2024 r. ówczesny minister aktywów Borys Budka zapowiedział, że aktywa węglowe zostaną wydzielone poza grupy energetyczne, ale nie do jednego podmiotu, tylko to kilku mniejszych.

***

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »