Nowe zasady wystawiania recept. Obejmą konkretną grupę pacjentów

Leki psychotropowe i środki odurzające będą mogły być przepisane przez lekarza po zapoznaniu się z historią wystawianych recept. Pacjent będzie musiał ją udostępnić lekarzowi przez internet; jeśli nie korzysta z Internetowego Konta Pacjenta, zostanie zobowiązany do przedstawienia informacji o zażywanych lekach podczas wizyty. Resort zdrowia chce w ten sposób ograniczyć dostęp do silnie działających leków bez odpowiednio przeprowadzonej konsultacji lekarskiej.

Pacjenci zażywający leki psychotropowe lub środki odurzające muszą liczyć się ze sporymi zmianami dotyczącymi przepisywania im środków leczniczych. 2 sierpnia wchodzą w życie nowe zasady, które lekarz prowadzący będzie musiał uwzględnić przed wystawieniem recept.

"Bezpieczeństwo pacjentów jest najważniejsze"

Jeśli lekarz będzie chciał przepisać lek psychotropowy lub środek odurzający, konieczna będzie weryfikacja dotycząca ilości i rodzaju przepisywanych pacjentowi leków. Takie informacje znajdują się na Internetowym Koncie Pacjenta. Jeśli dana osoba nie logowała się dotychczas na IKP, lekarz będzie musiał polegać na wywiadzie lekarskim lub systemie gabinetowym. Otrzymane informacje będą musiały być zawarte w dokumentacji medycznej, nad czym kontrolę będzie miał NFZ. 

Reklama

— Bezpieczeństwo pacjentów jest dla nas najważniejsze. Możliwość uzyskania recepty bez wcześniejszego badania lub choćby wywiadu lekarskiego, stanowi poważne ryzyko dla zdrowia i życia pacjenta. Nie ograniczamy nikomu dostępu do lekarza i leków. Ograniczamy dostęp do silnie działających leków bez konsultacji z lekarzem - tłumaczył minister zdrowia Adam Niedzielski.

Ze względu na fakt, że lekarz może przeglądać historię tylko wypisanych przez niego leków, pacjent będzie musiał udostępnić historię wszystkich otrzymanych recept przez IKP.

Zmiany nie dotyczą tych pacjentów, którzy kontynuują leczenie - jeśli od ostatniej konsultacji lekarskiej nie upłynęło trzy miesiące, dodatkowe czynności nie będą wymagane. Ponadto weryfikacji nie będą musieli przeprowadzać lekarze pracujący w POZ - przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: recepty | e-recepta | Ministerstwo Zdrowia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »