Reklama

Nowi kandydaci do RPP. Sejmowa komisja z pozytywną opinią

Wiesław Janczyk i Elżbieta Ostrowska uzyskali pozytywną rekomendację sejmowej Komisji Finansów Publicznych. W Radzie Polityce Pieniężnej mają zastąpić Grażynę Ancyparowicz i Eryka Łona, których sześcioletnie kadencje kończą się na początku lutego.

Za kandydaturami do RPP głosowało 48 posłów. Elżbieta Ostrowska uzyskała pozytywną rekomendację od 28 posłów. Przeciwnych było 19, natomiast od głosu wstrzymał się 1. W przypadku Wisława Janczyka, za było 31 posłów, przeciw 16 a jeden się wstrzymał.

Teraz niezbędne jest przyjęcie powyższych kandydatur przez Sejm. Najbliższe posiedzenie zaplanowano na 26-27 stycznia. Z informacji na stronie Sejmu wynika, że porządek obrad może zostać uzupełniony o punkt: Powołanie członków Rady Polityki Pieniężnej. 

Radę Polityki Pieniężnej tworzą prezes NBP, którego powołuje Sejm na wniosek prezydenta RP, oraz dziewięciu członków. Trzech powołuje Sejm, trzech Senat, a trzech jest mianowanych przez prezydenta RP.

Reklama

Kadencje dwóch członków RPP wskazanych przez Senat - Eugeniusza Gatnara i Jerzego Kropiwnickiego - kończą się 25 stycznia. W ich miejsce Senat już wybrał Ludwika Koteckiego i Przemysława Litwiniuka. Kadencja trzeciego, czyli Rafała Sury, wygasa 16 listopada.

W tym roku wygasa także kadencja Jerzego Żyżyńskiego (30 marca). Także dwóch członków RPP wskazanych przez prezydenta w tym roku skończy pracę. Chodzi o Łukasza Hardta i Kamila Zubelewicza, których kadencja upływa 20 lutego. Jedynie kadencja trzeciego z "prezydenckich" członków RPP Cezarego Kochalskiego kończy się 21 grudnia 2025 r.

bed

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »