Nowy gazociąg na zachodzie Polski. Skorzystają właściciele działek

Gaz-System rozpoczyna budowę gazociągu Nowe Tłoki - Sulechów (Wielkopolska i Lubuskie). Nowy gazociąg na zachodzie Polski nie tylko poprawi zaopatrzenie w błękitne paliwo - dodatkowo "uwolni" właścicieli wielu działek od ograniczeń związanych z tzw. strefą kontrolowaną wyznaczoną przy obecnie funkcjonujący gazociągu.

Gazociąg Nowe Tłoki - Sulechów to projekt mający na celu zastąpienie dotychczas funkcjonującego gazociągu wraz z odgałęzieniami, wybudowanego jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku - informuje Gaz-System. Dzięki tej inwestycji zwiększy się przepustowość istniejącej sieci przesyłowej w regionie, co umożliwi przyłączanie do sieci nowych klientów.

Mniejsza strefa kontrolowana - skorzystają właściciele działek

Nowy gazociąg będzie wymagał zapewnienia mniejszej szerokości strefy kontrolowanej - tj. 6 m (po 3 m w każdą stronę od osi gazociągu). Obecnie funkcjonujący gazociąg ma strefę kontrolowaną wynoszącą 40 metrów, co znacznie ogranicza możliwość wykorzystania działek.

- Ta inwestycja poprawi przepustowość sieci przesyłowej w zachodniej części kraju, umożliwiając dostawy większych ilości gazu do odbiorców. Po jej zakończeniu dodatkową korzyścią dla właścicieli nieruchomości będzie zniesienie ograniczeń w korzystaniu z działek na znacznym obszarze - przekonuje Sławomir Hinc, prezes Gaz-System. 

Reklama

Nowy gazociąg to korzyści dla mieszkańców i gmin

Choć prace budowlane będą uciążliwe, nowy gazociąg Nowe Tłoki - Sulechów przyniesie wiele korzyści mieszkańcom oraz samorządom. Przede wszystkim poprawi się zaopatrzenie w gaz, co pozwoli na przyłączanie nowych odbiorców. Dostawy błękitnego paliwa mają być stabilne, a bezpieczeństwo energetyczne całego regionu będzie większe.

Skorzystają też gminy - coroczne wpływy do budżetu gmin, przez które przebiegać będzie gazociąg z tytułu podatku od nieruchomości, wynoszące 2 proc. wartości  wybudowanej infrastruktury przesyłowej zlokalizowanej na terenie danej gminy. Będzie to kwota regularnie wpływająca do budżetu samorządu, którą można będzie przeznaczyć na potrzeby społeczności lokalnych - zwraca uwagę Gaz-System.

Odszkodowania dla właścicieli nieruchomości

Tryb realizacji inwestycji w oparciu o specustawę gazową gwarantuje wypłatę od­szkodowań właścicielom nieruchomości na terenie, na którym jest realizowana jest inwestycja - przypomina Gaz-System.

Grafika. Przebieg i lokalizacja inwestycji. Źródło: Gaz-System

Proces wypłaty odszkodowań odbywa się w trybie administracyjnym. Niezależny rzeczoznawca wykona operat szacunkowy, który jest postawą do ustalenia wysokości odszkodowania.

***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »