Reklama

Nowy podatek uderzy w polskiego giganta?

Analitycy agencji ratingowej Fitch uważają, że zapowiadany przez Komisję Europejską podatek solidarnościowy od nadzwyczajnych zysków będzie mieć bardzo ograniczony wpływ na europejskie spółki gazowe i paliwowe. Według nich, najmocniej mogą go odczuć PKN Orlen, Repsol i OMV.

W dalszej kolejności podatek od zysków nadzwyczajnych dotknie wskaźniki zadłużenia TotalEnergies i CEPSA.

Dodatkowy podatek bez wpływu na ratingi firm

Analitycy Fitch zaznaczają jednak, że dodatkowy podatek nie będzie miał wpływu na obecne ratingi firm paliwowych i gazowych, gdyż generują one zdrowe przepływy pieniężne w warunkach bardzo wysokich cen surowców.

Zgodnie z propozycjami Komisji Europejskiej, tymczasowy solidarnościowy podatek będzie nałożony na nadzwyczajne zyski na spółki, które mają siedzibę na terenie Unii Europejskiej i działają w branżach obejmujących rafinerie, ropę naftową, gaz i węgiel.

Reklama

Za zyski nadzwyczajne będą uznane wyniki koncernów od 1 stycznia 2022 roku, jeśli przekroczą one o 20 proc. średnie zyski za trzy ostatnie lata, począwszy do 1 stycznia 2019 roku.

Stawka podatku nie wyższa niż 33 proc.

Zgodnie z założeniami Komisji Europejskiej, każdy kraj członkowski UE będzie mógł wybrać swoją stawkę podatkową od zysków nadzwyczajną, ale nie wyższą niż 33 proc. Ponieważ podatkiem mają być objęte tylko działania spółek na terenie Unii Europejskiej, to jego wpływ na Wintershall DEA i Eni będzie minimalny, gdyż oba koncerny prowadzą operacje głównie poza UE.

Z kolei węgierski Mol został już obłożony podatkiem od zysków nadzwyczajnych przez rząd Węgier, więc wpływ podatku proponowanego przez KE będzie bardzo ograniczony. 

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

PKNORLEN

55,0000 0,4400 0,81% akt.: 06.10.2022, 15:02
  • Otwarcie 54,8000
  • Max 56,1600
  • Min 54,5600
  • Kurs odniesienia 54,5600
  • Suma wolumenu 674 592
  • Suma obrotów 37 398 678,36
  • Widełki dolne 49,3200
  • Widełki górne 60,2800
Zobacz również: CIECH GRUPAAZOTY MOL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »