Nowy sklep Ikea spodziewany jesienią 2018 r.
Nowy sklep Ikea spodziewany jest w Zabrzu do jesieni 2018 r., a przylegające do niego centrum handlowe - parę miesięcy później. Miasto, które sprzedało grunty pod inwestycję, sygnalizuje, że jej realizacja będzie się wiązała z utrudnieniami przy głównej arterii drogowej w regionie.
Szwedzki koncern kupił ponad 25 hektarów gruntu we wschodniej części Zabrza, w rejonie Drogowej Trasy Średnicowej (DTŚ), w połowie 2014 r. Firma zapowiedziała budowę tam swojego sklepu - drugiego w regionie - oraz centrum handlowego. Jak zapowiedział PAP naczelnik biura ds. inwestorów urzędu miejskiego w Zabrzu Rafał Kobos, koncern złożył już wniosek o pozwolenie na budowę. Obecnie jest on procedowany w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, a zakończenie postępowania spodziewane jest do końca marca br.
Według Kobosa Ikea, jeżeli ten termin zostanie dotrzymany, podtrzymuje termin otwarcia swojego zabrzańskiego sklepu we wrześniu-październiku 2018 r. Mające powstać wokół niego centrum handlowe najprawdopodobniej ruszyłoby parę miesięcy później.
- Zaczynają od przebudowy układu komunikacyjnego i to wszystko powinno ruszyć do końca II kwartału tego roku; po tym jak uzyskają pozwolenie na budowę - zaznaczył zabrzański samorządowiec.
Teren inwestycji przylega do łączącej śląskie miasta Drogowej Trasy Średnicowej. Znajduje się po jej południowej stronie, rozpościerając się między trasą a potokiem Czarniawka. Były to w większości nieużytki, w części zlikwidowane ogródki działkowe, a w jeszcze innej - częściowo zrekultywowane zwałowisko pogórnicze.
Kobos przypomniał, że układ komunikacyjny kompleksu handlowego zostanie doprowadzony m.in. do obecnego węzła DTŚ na wysokości zabrzańskiej dzielnicy Zaborze. Na gruncie umowy z zabrzańskim samorządem Ikea została zobowiązana dobudować drogę równoległą do DTŚ, łączącą węzeł z pobliską ul. Lompy. W miejsca klasycznych skrzyżowań na górnym poziomie węzła w Zaborzu po obu stronach DTŚ mają powstać ronda.
Jedno z tych rond, od strony północnej, połączy DTŚ z biegnącą wzdłuż niej ul. Wolności i głównym wjazdem w kierunku kilkunastotysięcznego osiedla. To rondo przetnie istniejąca linia tramwajowa, przy której najprawdopodobniej powstaną nowe przystanki (w pobliżu też przystanki autobusowe). Połączone z tym skrzyżowaniem istniejącymi wiaduktami nad DTŚ rondo po stronie południowej skomunikuje ponadto tamtejsze wjazdy i zjazdy ze "średnicówki" i układ drogowy centrum handlowego.
- Nie da się przebudowywać całego skrzyżowania na ul. Wolności, budując zamiast klasycznego skrzyżowania rondo, bez utrudnień - zastrzegł Kobos. - Nie znamy organizacji ruchu; na pewno były jednak uzgodnienia, że dostęp do DTŚ ma być utrzymany ciągły - dodał, przypominając, że mimo to przy takich pracach należy się liczyć z choćby częściowymi zamknięciami.
Spółka Inter Ikea Centre Polska wygrała przetarg na 25,7 ha gruntu w pobliżu zabrzańskiej dzielnicy Zaborze - przy granicy z Rudą Śląską - w czerwcu 2014 r. W kolejnych miesiącach, na gruncie umowy, miasto wykonało niwelację mocno nierównego terenu.
Podpisując umowę, przedstawiciele miasta i firmy sygnalizowali, że planowana skala inwestycji wiąże się z bezpośrednim zatrudnieniem "kilkuset osób". Biorąc pod uwagę firmy współpracujące, na przykładzie innych centrów handlowych i sklepów koncernu, szacowali powstanie do półtora tysiąca miejsc pracy.
Warunki przetargu na sprzedaż terenu zastrzegły m.in., że jego nabywca powinien zaprojektować i stworzyć rekreacyjny teren zielony w dolinie potoku Czarniawka, o powierzchni nie mniejszej niż 5 ha.
Dotąd w woj. śląskim Ikea ma tylko jeden sklep - w Katowicach, w rejonie al. Rozdzieńskiego (trasa S86).